Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

A Quick Guide to Paris

Doprava

Největší letiště, Charles de Gaulle, je od centra vzdálené něco málo přes dvacet kilometrů, spojení je ale na takovou vzdálenost velmi dobré. Můžete využít vlak, taxi nebo autobus, což je nejlevnější, ale také nejdéle trvající možnost. Projedete se pařížskými předměstími poměrně poctivě, takže bych tuhle možnost úplně nedoporučovala ve večerních hodinách.

Z Orly se dostanete do centra rychleji, je vzdálené 13 kilometrů od centra a přistává tam mnoho nízkonákladových letů. Do centra se dostanete vlakem Orlyval, pokud ale cestujete alespoň tři, už se vyplatí jet taxíkem (existuje spousta stránek, na kterých si můžete taxi zamluvit předem, je to ale zbytečné, proč, to si můžete přečíst tady).

Po Paříži se pohodlně dostanete metrem a autobusy, nejvýhodnější možností je koupit si tzv. carnet, což je balíček deseti jízdenek za €11.10 (samostatně stojí jedna jízdenka €1.50). Pokud se chystáte cestovat opravdu hodně, je ke zvážení zakoupení několikadenní pass. Mapy dopravní sítě jsou ve většině stanic metra nebo na informacích zdarma.

Jestli si chcete naplánovat cestu v pohodlí hotelu, můžete využít stránku RATP, je to takový pařížský IDOS.

 

Průvodce

Knih o Paříži máme doma několik. Ať už se týkají památek, historie, krátkých výletů, Paříž je prostě oblíbeným tématem naší knihovny. Vždy si nakonec ale vezeme s sebou jen kapesního průvodce od National Geographic – ty nejdůležitější informace jsou v něm přehledně shrnuté a hlavně nabízí celé město na menších, ale opravdu podrobných mapách, takže se zorientujete úplně bez problému, ať už jste kdekoliv. Doplňte ho pár tipy od známých nebo z internetu, přidejte mapu MHD, kterou jste si vyzvedli v metru, a nic víc nepotřebujete.

 

Co určitě nevynechat?

Eiffelova věž: co je asi nejdůležitější zmínit, pokud chcete nahoru, připravte se na frontu, která se pravděpodobně bude zdát nekonečná a ve které strávíte třeba hodinu času.

Louvre: muzeum, ve kterém se dají strávit snad celé dny, do kterého se taktéž stojí fronta, ale které nelze vynechat. Kromě Mona Lisy, která je povinnou návštěvou, se zajděte podívat třeba i na Chammurapiho zákoník.

Montmartre a Sacre Coeur: jedno z nejkrásnějších míst celé Paříže. Nahoru se sice dostanete i lanovkou, atmosféru si ale mnohem víc užijete, když se dáte do kopce z Boulevard de Clichy nebo de Rochechouart a cestou k Sacre Coeur se ztratíte v uličkách.

Musée d’Orsay: pokud je impresionismus váš šálek kávy, pak by Musée d’Orsay mělo být jednou z prvních zastávek pobytu v Paříži, nemluvě o působivém interiéru, které jako budova bývalého nádraží nabízí.

Champs Elysees a Vítězný oblouk: ať už se na Vítězný oblouk budete dívat jen z ulice, nebo se rozhodnete vyjít nahoru (připravte si 9,50 € na vstupné), pohled dolů na Champs Elysees je dechberoucí. Procházku ulicí můžete zakončit až v Jardin des Tuileries a nebo sejít k Seině a přes krásný Pont Alexandre III se dostat k Invalidovně. Tak či tak, v Paříži snad není směr, který by nevedl k památkám.

Notre Dame: Quasimoda nahradily zástupy turistů, na majestátnosti to ale katedrále neubírá. Jako u většiny památek se připravte na frontu, která ale naštěstí postupuje relativně svižně a je malou daní za to, že se neplatí vstupné.

Jardin des Tuileries, Jardin du Luxembourg: zajděte si do obchodu, nakupte si víno a sýry a jděte si sednout do parku. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv pařížský park, nikdy si nevyberete špatně.

Place des Vosges: jedno z nejstarších plánovaných náměstí v Paříži je ohraničené budovami do tvaru čtverce o rozměrech 140 x 140 metrů. Snad každý dům tu má svůj příběh, nejzajímavější je číslo 6, ve kterém několik let žil Victor Hugo a už více než 100 let tu najdete jeho muzeum. Navíc pokud se odsud vydáte uličkami Le Marais, narazíte na výborné makronky a to už si žádá návštěvu.

Galeries Lafayette: možná jediný obchodní dům na světě, jehož návštěvu můžete odůvodnit obdivováním památek. Z vnějšku vypadá jako průměrný pařížský dům, ale vejděte dovnitř a můžete se kochat nejen tím, co nabízí obchody, ale především tím, v jakém prostředí to nabízí.

Hřbitovy: i když to může znít trochu nepatřičně, pařížské hřbitovy jsou něco, co byste při poznávání města neměli vynechat, především proto, že tu je pohřbeno mnoho známých osobností. Na hřbitově Montparnasse je to například Charles Baudelaire, Jean Paul Sartre nebo Simone de Beauvoir, na Pére-Lachaise je to Honoré de Balzac, Auguste Comte, Fryderyk Chopin, Edith Piaf nebo Oscar Wilde, Emile Zola odpočívá na hřbitově Montmartre. Celkem je v Paříži 9 známých hřbitovů, k prohlídce je ale nejlepší zvolit podle toho, které osobnosti jsou pro vás zajímavé.

 

Kde se najíst?

Angelina (226 Rue de Rivoli): I když za pití a sladkosti zaplatíte víc, než by bylo asi nutné, horká čokoláda byla ta nejlepší, kterou jsem kdy pila, a ledová káva stejně tak. Navzdory luxusnímu prostředí nemají vůbec problém s objednáním dezertů, které pak sdílí celý stůl a ochotně nosí víc lžiček (je to drobnost, ale potěší).

Fuxia (51 Rue des Martyrs): Fuxia je celý řetězec restaurací a pod tento název patří v Paříži tři. Za cenu, která není na cenrum města nijak přemrštěná, si tady dáte výborný oběd.

Cafe Pouchkine (2 rue des Francs-Bourgeois) : Je také na několika adresách a zaručit se můžu za výborné makronky a karamelové lanýže, nabízí ale i velký výběr z dalších dezertů.

Ladurée (Av. des Champs-Élysées, 75008): Nebyla by to Paříž bez makronek z Ladurée a když si je koupíte na Champs Elysées, můžete si odškrtnout hned několik povinných zážitků.

Flunch (1-3 Rue Caulaincourt): najíte se tu na stejném principu, jako třeba v Ikea a je to skvělé místo, kde ušetříte a rychle se najíte. Na tác si vyberete, na co máte chuť, do misek si můžete namixovat ovoce i zeleninu a přílohy, které jsou až za pokladnami, si můžete doplnit na talíř, kolikrát se vám zachce.RELATED POSTS: