Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

2 dny ve Valencii | Průvodce po moderní části města

I want to read the post in English

Po tom, co jsme strávili den v historické části Valencie je čas vydat se za moderní architekturou a ikonickými budovami města. Kde začít? Dopijte snídaňovou kávu a vydejte se do parku. 

Park Turia

Začněte v parku. Pokud jste se ubytovali poblíž historického centra, park je nejlepším způsobem, jak se dostat k Městu umění a věd, tedy Ciudad de las Artes y las Ciencias. Park, který je sedm kilometrů dlouhý, byl dříve korytem řeky, ale protože městu často hrozily záplavy, řeku odklonili a v jejím korytu vybudovali nádherný park. Ať už se rozhodnete po parku “jenom” projít, nebo si půjčíte kolo, užijte si poklidnou atmosféru spolu s místními, kteří tu sportují i relaxují.


valencie_34


Ciudad de las Artes y las Ciencias

Sem musíte, nehledě na to, jestli si koupíte vstupenky dovnitř, nebo budovy prohlédnete zvenčí. Komplex je dílem architekta Santiaga Calatravy, který se ve Valencii narodil, a je nádherným, ale také velmi nákladným symbolem města. Původní rozpočet 300 milionů eur byl překročen minimálně trojnásobně (ostatně tím se Calatrava proslavil, téměř všechny jeho stavby násobně překročily rozpočet).

Při příchodu od parku jako první uvidíte Palau de les Arts Reina Sofia, obrovskou budovu, ve které se konají baletní, hudební, divadelní představení, koncerty a opera. Popojděte o kousek dál a budete fascinovaní budovou La Hemisferic, která svým tvarem připomíná oko, uvnitř je IMAX a planetárium.

Whether you decide to visit the museums and aquarium or not, this is a must-see. The complex, designed by Santiago Calatrava, Valencian born architect, became a symbol of Valencia but also was very expensive. The original budget was 300 million euros but cost probably at least three times more (which is what Calatrava is famous for, almost all his designs cost more than the initial estimate). 


valencie_35valencie_08


 Nakonec se otočte k Muzeu vědy, pro jehož návrh byla inspirací konstra velryby. Pokud se chystáte dovnitř, čeká vás interaktivní výstava. Vstupenky stojí mezi 8€ a 23€, my jsme se rozhodli si je nekupovat, protože jssme neměli tolik času, abychom interiéry a exhibice plně docenili, ale pokud máte čas a dovolí vám to rozpočet, určitě dovnitř nahlédněte.

Na komplex navazuje Oceanografické akvárium, které se vypíná do všech světových stran za mostem, a je největším akváriem v Evropě.


valencie_10

valencie_09

valencie_42


Botanická zahrada

Botanická zahrada, která je součástí komplexu, je krásná ve dne i v noci. Vstup je zadarmo a obdivovat můžete jak floru, tak architekturu.


valencie_37valencie_41


Pláž a čtvrť Cabanyal

Až si projdete celý areál a užijete si moderní architektury dosytosti, vyrazte na pláž. Není to úplně blízko, ale cestou vás čekají nenápadné, roztomilé části města. Jednou z populárních čtvrtí je Cabanyal s barevnými domky, ale upřímně, buď jsme nenašli tu “správnou” ulici, nebo jednoduše vypadá lépe na fotkách, než ve skutečnosti.

Cílem procházky je ale pláž. Podle toho, kdy Valencii navštívíte, si přialte plavky (nebo podle toho, jak studenou vodu snesete), nebo si užijte procházku podél moře bez koupání. Příležitostí, kde se zastavit na kávu nebo jídlo, tu najdete bezpočet.

Od centra je pláž každopádně celkem daleko, takže pokud jste nejeli veřejnou dopravou sem, cestou zpátky ji budete chtít využít jistojistě. Je to jednoduché, jízdenky se platí řidiči.


valencie_39

valencie_40


Putování zakončete sladkou tečkou v Horchatería

Až vám vyhládne z procházení se po městě, je na programu horchatería. Typická “kavárna”, ve které servírují farton. Nejstarší a nejslavnější ve městě je Horchatería de Santa Catalina s typicky černobílým interérem.

Nakonec jsme se neodhodlali vyzkoušet místní nápoj, horchatu, která se vyrábí z ořechů a prý chutná jako ochucené sojové mléko, což nás úplně nenalákalo, ale pije se tu ve velkém, vyzkoušejte. A samozřejmě, pokud vám po fartonu zbyde ještě místo v žaludku, nic nezkazíte objednávkou churros s horkou čokoládou.

Kousíček odtud najdete také náměstí Plaza Redona, je to nenápadné oválné náměstíčko s obchody, které ve velké většině nabízí tradiční výrobky.


valencie_47

valencie_46


Čas nakoupit ty nejlepší suvenýry v Mercat Central

Protože ty nejlepší suvenýry jsou takové, které můžeme sníst, nebo vypít, poslední zastávkou, než se vrátíme na hotel pro batohy, je trh. Mercat Central vás hned po příchodu přivítá směsicí lákavých vůní a konverzacemi prodejců se zákazníky, kterým zrovna připravují objednávky jejich specialit. Hned jak jsme prošli dveřmi dovnitř, našli jsme si stánek, který nabízí rozlévané víno, takže jsme si objednali dvě skleničky španělského bílého a červeného a vydali se zkoumat další stánky.

Až budete pobíhat od jednoho jamónu k druhému, nezapomeňte se také podívat nahoru. Přímo uprostřed budovy je nádherný, pomeranči (typicky valencijským ovocem) dekorovaný strop.


valencie_51

valencie_53valencie_54


Ubytování ve Valencii

Ubytování ve Valencii najdete i okolo 1000 Kč na osobu na noc, tedy trochu dražší, než v Alicante, ale stále poměrně rozumné (obzvlášť, když se vám, stejně jako nám, podaří ubytovat v době, kdy probíhá slavný Valencijský maraton pro tisíce běžců).

Určitě hledejte poblíž historického centra, k většině památek a restaurací dojdete pěšky, nebo dojedete na kole. My jsme se ubytovali ve Valencia Suits You a byli jsme příjemně překvapení. Ubytování je rekonstruované, má příjemnou atmosféru a má sdílené sprchy, proto je i poměrně příznivé cenově. Celý den je tu zdarma voda, čaj a káva u recepce, kterou si můžete dát i natočit s sebou a všichni na recepci byli příjemní a ochotní poradit a pomoci.PIN IT FOR LATER

Valencia in 2 Days - The Ultimate Guide to Exploring the Modern City
RELATED POSTS: