Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

What to see in Slovenia

Doprava

Nejjednodušší a nejefektivnější způsob dopravy je auto. Slovinsko není z ČR tak daleko, a pokud máte možnost jet autem, jeďte. Je to malá země, ve které je ale hodně k vidění, takže přejíždět mezi městy, městečky a přírodními památkami autem se vyplatí.

Slovinsko má letiště v Lublani, kam létají přímé spoje z Prahy, dostanete se tam i autobusem nebo vlakem, které můžete pak využít i k cestování po Slovinsku. Jestli jste nadšenými cyklisty, kolo je také možnost, jak poznat krásy Slovinska a české cestovní kanceláře to velmi dobře ví, takže o nabídku cyklistických zájezdů není nouze. Auto se ale ve většině případů jeví jako nejlevnější možnost, obzvlášť pokud vám nevadí vyměnit noc v hotelu za noc v autě, pak se dají náklady podstatně snížit. 

The easiest way to get to Slovenia is by car. It's a small country with many great things to see so travelling from one town to another and through the national park will be much easier with a car.

Slovenia has one airport in Ljubljana and you can also use a train or a bus to travel around the country. If you love to cycle, there are many travel agencies that will organize a trip for you. However I still think a car is the best option, especially if you don't mind spending some night sleeping in a car instead of a hotel, it can be the cheapest option too.


Průvodce

Průvodce, který nám poradí, co vidět a jak se tam dostat, když nebudeme mít zrovna po ruce internet, jsme vybírali docela dlouho. I když se mi vždycky líbí Lonely Planet, který má nejhezčí obálky, nejsem schopná se zorientovat v tom, co se píše uvnitř. Nakonec jsme vybrali průvodce se zaručeně nejméně krásnou obálkou (vážně nerozumím tomu, co má zobrazovat), ale s pro nás nejlépe uspořádaným obsahem (pevný papír a obrázky byly příjemný bonus) - Freytag & Berndt.

We were looking for a good guide that will have everything we need when there's no internet connection for quite some time. Although I really like the way Lonely  Planet guides look from the outside, I don't enjoy reading them. In the end we chose a Freytag & Berndt guide and we were quite happy with it.


Lublaň

Procházka po historickém centru nezabere moc času, ale kompaktní centrum je jedna z věcí, která dělá tohle město krásné. Historické budovy, upravené okolí, zachovalé památky, klidná řeka… Lublaň rozhodně má svůj půvab.

Co určitě nevynechat?

 • mrakodrap Nebotičnik: v nejvyšším patře je kavárna s krásným výhledem na město a navzdory interiéru a výhledu není nijak cenově nedostupná)
 • Cacao: rozhodně si vystůjte frontu na tu nejlepší zmrzlinu v celé Lublani. Není snad příchuť, která by nebyla dobrá, my jsme otestovali 4 a všechny byly na jedničku.

 • historické centrum: Trojmostí, Katedrála sv. Mikuláše, Cankarjevo nábřeží, Prešerenovo náměstí, … Centrum Lublaně má co nabídnout a když si vyhradíte na procházku po památkách dvě, tři hodiny, budete mít dost času si všechna místa užít. 

Ljubljana

Walking around the historical part of the city centre doesn't take much time but it's one of the things that make this city beautiful. Historical buildings, nice surroundings, preserved sights, a calm river... Ljubljana definitely has things to offer.

What not to miss?

 • Neboticnik skyscraper: there's a café on the top floor with a beautiful view over the city and despite the modern and luxurious interior it's not expensive
 • Cacao: it's definitely worth it to wait in the queue for a few minutes, because you'll get the best ice-cream in town. We tested four flavours and they were all delicious.
 • historical city centre: Triple Bridge, St. Nicolas' Cathedral, Cankarjev Square, Prešeren Square... Take two or three hours to walk around the city centre and you'll have enough time to enjoy all the beautiful buildings and monuments.Bled

Průzračné jezero s ostrůvkem uprostřed a hradem nad sebou, které je fotogenické snad z každého úhlu. Projděte se okolo, když potkáte malíře Bobiho, kupte si od něj obrázek, budete mít už napořád originálnější suvenýr, než pohlednici.

Co určitě nevynechat?

 • plavba po jezeře: pokud umíte veslovat, půjčte si loďku a dojeďte na ostrov sami, pokud veslovat neumíte, přidejte se k ostatním na jedné ze spousty větších loděk, které najdete snad po celém obvodu jezera.
 • soutěska Vintgar: je necelých 6 kilometrů od Bledu, takže autem nebo na kole je to kousek a projdete se opravdu nádhernou přírodou.

 • Bohinj: stejně jako Bled je to průzračně čisté ledovcové jezero, jeho okolí je ale klidnější. 

Bled

A clear lake with a small island in the middle and a castle above it, is photogenic from every angle. Walk around and if you see Bobi, a painter, buy a picture of the lake from him, you'll have a much better souvenir than a postcard.

What not to miss?

 • hire a boat: if you know how to do that, hire a boat and make your way towards the island, if you don't, you can go on one of the bigger boats that will take you there with a bunch of other people
 • the Vintgar gorge:  it's about 6 kilometers away from Bled so you can easily get there and it's a nice walk through an unbelievably beautiful nature
 • Bohinj: it's a clear lake as well as Bled, it's not that touristy though so the atmosphere is much calmerNP Triglav

K národnímu parku není co dodat. Kdekoliv se zastavíte, kamkoliv se podíváte, je to jako vystřižené z pohlednice. Hory, vodopády, prameny a divoké řeky, Triglav has it all.

Co určitě nevynechat?

 • Vršič: Jestli máte dopravní prostředek, který umožňuje se dostat do takové výšky, určitě se na tenhle průsmyk vydejte. Je odsud nádherný výhled na všechny strany a především samotná cesta nahoru a potom dolů je v podstatě cíl. Připravte se na to, že budete neustále zastavovat a chtít vyfotit každý nový výhled.
 • pramen Soči: mnou osobně nominovaný na nejkrásnější pramen na světě. Tyrkysové jezírko a průzračná, divoká říčka s vodopády, která z něj vzniká, je povinnou zastávkou.

 • vodopád Boka: měří přes 120 metrů a uvidíte ho už ze silnice. Když půjdete cca pět minut lesíkem, dojdete na oficiální vyhlídku, když půjdete další hodinu po cestičkách vyšlapaných v lese do kopce, dojdete na neoficiální, ale oficiálně parádní vyhlídku, ze které je vidět nejen vodopád, ale i okolní hory a údolí.

Triglav National Park

There is not much to say about the national park. Wherever you stop, wherever you look, it's a postcard material. Mountains, rivers, lakes... Triglav has it all.

What not to miss?

 • Vršič: if you have a car or any other kind of transport that will get you there, you should really see this mountain pass. There's a beautiful view from the top and the journey itself is memorable. Just be prepaired to stop all the time 'cause you'll want to photograph everything.
 • source of the Soca river: I personally think this is the most beautiful source of a river in the world. A turquoise laggon and a clear, wild stream with waterfalls you can admire, is a must see.
 • Boka waterfall: it's over 120 meters high and you can see it from the road. After a five-minute walk you'll get to the official viewpoint and after an hour long walk along the paths in the woods, you'll get to an unofficial, but officially amazing viewpoint. From there you can see all the mountains and valleys that surround you.Krasová oblast

Jak už napovídá název oblasti, najdete tu jedny z nejkrásnějších krasových jeskyní na světě. A pokud máte pocit, že jeskyně nejsou nic pro vás, nevěřte tomu a aspoň jednu prohlídku absolvujte, bude to stát za to.

Co určitě nevynechat?

 • Škocjanské jeskyně: památka UNESCO, která svou majestátností strčí všechny další jeskyně do kapsy.
 • Predjamský hrad: hrad napůl vestavěný do skály, tajné chodby a důmyslné obranné systémy. Hrad jako vystřižený z rytířských legend.

 • Lipica: téměř 450 let starý hřebčín, ve kterém vzniklo plemeno Lipicánů, nabízí poutavou prohlídku stájí i venkovních prostor, podívat se můžete i na trénink koní. A pokud máte štěstí a na prohlídku přijdete později odpoledne, můžete být i svědky toho, jak přivádí klisny a hříbata z pastvy zpět domů. A to je při zapadajícím slunci v lipové aleji pohled k nezaplacení.

The karst area

As you've probably guessed by the name of the area, you'll find one of the most beautiful karst caves in the world here. And if you feel like caves are not your thing, just give it a go, you'll be surprised.

What not to miss?

 • Skocjan caves: majestic caves that are a part of the UNESCO Heritage
 • Predjama castle: a half of the castle is built in the rock, it has secret passages and sophisticated defense systems. It's an unbelievable castle that will make you believe all the chivalric legends.
 • Lipica: a nearly 450-year-old stud farm, where the Lipizzaner breed originated, offers an interesting tour of the stables and the outdoor space, you can even watch how the horses are trained.

Pobřeží

Není dlouhé, ale o to je kouzelnější. Na slovinském pobřeží uvidíte, že na každý jeho kousek jsou Slovinci pyšní a podle toho o něj i pečují. Na 47 kilometrech najdete místa ke koupání, k pozorování romantických západů slunce, malé přímořské městečko i letovisko.

Co určitě nevynechat?

 • Piran: předpokládám, že jestli se chystáte do Slovinska, Piran je jedno z míst, které vás přesvědčilo k návštěvě, takže jen to, co všichni už dávno ví – je to nádherné městečko, má přesně tu přímořskou atmosféru, kterou byste čekali a pokud jedete autem, mezi parkovišti a historickým centrem jezdí zadarmo každých 10 – 15 minut malý autobus.
 • Portorož: bývá označována za jediné „opravdové“ slovinské pobřežní letovisko a opravdu si můžete vybrat jak z velkého množství hotelů, tak restaurací, kasín, barů, stánků se suvenýry… Prostě všeho, co v letovisku čekáte.

 • Kavarna Karamela: vybrat si z velkého množství barů je vždycky oříšek, Karamela je ale to, co hledáte, ať už chcete pivo, drink nebo jídlo (ano, je to ta s nejlepším dipem na světě a jestli nevíte, o čem je řeč, tady se to dozvíte)!

The Coast

The coast is not long but it's magical. You can see they're proud of every part of it and they take care of it accordingly. You have 47 kilometers to find places to swim, watch sunsets, a small seaside town and even a resort.

What not to miss?

 • Piran: I suppose if you're thinking about going to Slovenia, Piran is one of the places that convinced you to go. So I'll just state the obvious - it's a beautiful town, it has the exact atmosphere you'd expect and if you're going there by car, there's a little bus that will take you from the parking lot to the town centre for free every 10-15 minutes.
 • Portoroz: it's said to be the only "real seaside resort" in Slovenia and there really are many hotels, restaurants, bars, casinos and souvenir stands... It's very pretty though.
 • Kavarna Karamela: a café you really need to visit when in Portoroz. If you fancy a beer, a drink or a snack, they have a great service and everything we tried was really delicious (and try their sandwiches with a dip - it's amazing!)
RELATED POSTS: