Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

3 Amazing Trips from Danang: Marble Mountains, Hai Van Pass, Monkey Mountain

Danang je v průvodcích popisován často jen jako “přestupní stanice” cestou do Hoi An a většina návštěvníků využije příhodnou polohu letiště nebo vlakové nádraží. A to je škoda, Danang si nás hned získal svou atmosféru a protože bychom mu na mapě Vietnamu chtěli vylepšit reputaci, něco vám o něm napíšeme. Navrhujeme, abyste se tu aspoň na dva nebo tři dny také zastavili, minimálně proto, že je skvělým výchozím bodem pro několik výletů.

Danang is mostly described as a shortstop on the way to Hoi An and most visitors use the convenient location of the airport or the train station. That’s a shame though because the moment we arrived in Danang it won us over with its atmosphere. And because we’d like to improve Danang’s reputation, let’s stop here for a moment. We suggest you spend at least two or three days here, at least because it’s a great starting point for a few trips.

Marble Mountains

Pět vrcholků, které se z ničeho nic objeví na absolutní rovině vedle silnice mezi Danangem a Hoi Anem, nemůžete minout. Jsou pojmenovány podle přírodních elementů a nejnavštěvovanějším je Thuy Son (voda), na kterém stojí několik pagod, uvnitř jeskyní stojí hinduistické a budhistické oltáře a nabídne výhledy do dalekého okolí. Vstupné je aktuálně 40k dongů (některé průvodce uvádí 15k, ale už trochu zdražili :)) a přikoupit si můžete za 15k jízdu výtahem nahoru. Pokud si chcete zasportovat, vede nahoru něco málo přes 100 schodů a ty jsou zadarmo, my bychom ale doporučili ušetřit nohy a zaplatit výtah, protože pokud se chystáte na vyhlídku, čeká vás dalších 200 poměrně příkrých schodů, a to nepočítáme nižší vyhlídky nebo sestupy a výstupy do jeskyní (nakonec jsme zvládli něco okolo 400 schodů jen nahoře na Thuy Son :)).

Five mountains that appear out of nowhere next to the road from Danang to Hoi An are impossible to miss. They’re named after five natural elements and the most famous one is Thuy Son (Water), on which there are a few pagodas and Hindu and Buddhist altars inside the caves and you get beautiful views from the top. The entrance fee is 40k dongs (in some guides you can read 15k dongs but they’ve raised the price a bit :)) and you can buy a ticket for an elevator to get you to the top (15k dongs). If you want to do some exercise, you can take the stairs (approx. a hundred) but we’d suggest you save your energy and pay for the elevator because if you want to get to the viewpoint, it’s another 200 quite steep steps and we’re not even talking about other viewpoints or steps to the caves (in the end it was about 400 steps to just see everything on Thuy Son :)).


Nejjednodušší cesta k horám je s vlastní motorkou, kterou vám s největší pravděpodobností rádi půjčí v místě ubytování, případně můžete využít autobus nebo taxi. Organizované zájezdy jsou celkem zbytečné, bez problémů se tu zorientujete sami.

The easiest way to get to the mountains is to rent a motorbike which they will probably be happy to provide at your accommodation. You can also catch a bus, a taxi or join an organized tour, which is, however, not necessary, the way to get there is quite straightforward and you don’t need a guide.Hai Van Pass

Jestli jste viděli Top Gear z Vietnamu, budete vědět, že Hai Van Pass získal nálepku nejkrásnější silnice v zemi a nedá se proti tomu vůbec nic namítat. Silnice plná začátek se vine podél kopce až na vrchol a cestou vás překvapí stále lepší výhledy, i když už si pokaždé říkáte, že krásnější to být nemůže.

If you’ve seen the episode of Top Gear from Vietnam, you’ll know that Hai Van Pass got the stamp of being the most beautiful road in the country, and there’s nothing to say against that. The road full of turns is winding along a hill all the way to the top and you’ll keep stopping along the way, taking pictures of the view thinking this can’t get any better (but it always does and you stop again :)). 

Budu se opakovat, ale nejlepší způsob, jak si Hai Van prohlédnout, je na vlastní motorce - cestou jsme potkali i několik autobusů se zájezdy, ty ale nikdy nezastaví na těch nejlepších místech :). Na motorce, s větrem ve vlasech a se svobodným pocitem, že můžete zastavit kdekoli chcete, je to ten pravý topgearový zážitek.

I’ll probably repeat myself but the best way to see Hai Van Pass is on your own motorbike - we did see a few busses and organised tours but those only stop at the top and not at the best places :). On a bike, with wind in your hair and the freedom of being able to stop anywhere and anytime you want, is what makes it the true Top Gear experience.
Monkey Mountain (Nui Son Tra)

Název tomu sice napovídá, ale nás překvapilo, kolik opic jsme za cestu potkali! Nejsme úplně odborníci na primáty, takže co to bylo za opice netušíme, ale vzhledem k tomu, že jsme je ve volné přírodě ještě nikdy neviděli, nás docela překvapilo, s jakou sebejistotou podél silnice vystřídali jinak všudypřítomné krávy :).

První doslova nepřehlédnutelnou zastávkou na cestě na poloostrov Son Tra je 72 metrů vysoká socha Lady Buddha, která je vidět až z pláží Danangu. Když se poté vydáte po silnici podél pobřeží směrem k vyhlídce, užijete si pohled na rozvíjející se centrum města. Oblast poloostrova byla dlouhou dobu nepřístupná kvůli své roli ve válečné historii země, ale v posledních letech se tu staví nové silnice a resorty a stává se tak plnohodnotnou součástí turismu v Danangu.

As the name would suggest, there are some monkeys, but we were really surprised about how many we actually saw! Since we’re not the monkey experts, we don’t know exactly what monkeys we saw, but we’ve never seen wild monkeys so we were quite surprised with how confidently they were crossing the road.

The first stop on the way to Son Tra was a statue of Buddha, you literally can’t miss this one, since it’s the highest Buddha statue in Vietnam. Once you get back on the road, you’ll enjoy the views of Danang and the coast. The area was inaccessible to the public for some time because of its role in the Vietnamese war but in the last few years new roads and resorts have been built and the peninsula is becoming part of Danang’s tourism.


A tom, co vidět přímo v Danangu, kde bydlet a kde se dobře najíst, když zrovna neprojíždítě okolí, zase příště :).

If you want to now what to see in Danang, where to stay and where to enjoy some great food after you’ve travelled around, come back for the next post :).RELATED POSTS: