Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

One day in York


V sobotu jsme konečně vyrazily na dlouho plánovaný výlet do Yorku, od kterého jsme si slibovaly skvělý zážitek (a taky nám ho slibovali všichni, kteří už tam byli). A nezklamal. Na památky nám svítilo celý den slunce, atmosféru dokreslovalo modré nebe a York si nás získal asi tak pět minut po příjezdu. Takže čerstvé poznatky z našeho výletu jsou tu :).


On Sunday, we finally managed to go to York and the expectations were high (supported by everybody who was there before). And we weren’t disappointed. Sun was shining all day, the sights looked amazing on the perfectly blue background of the skies without a single cloud and we fell in love with York approximately 5 minutes after the arrival. So here’s the fresh thoughts on our trip :).Před příjezdem jsme okoukly blogy a Tripadvisor, abychom věděly, co určitě nevynechat. A protože jsme vstávaly ve 4:45 ráno, abychom stihly ranní autobus do Yorku, naše první kroky do vyhlášeného Bettys Café Tea Rooms, které se poprvé otevřelo před více než devadesáti lety. 

A jak napoví i fotky, není to nejznámější kavárna ve městě jen tak náhodou. V krásném prostředí jsme si daly výbornou horkou čokoládu a zákusky, které se rozplývaly na jazyku, číšníci se o nás starali, jako kdybychom byly královská delegace, a ta chvilka nad čokoládou nám vykouzlila úsměv na tváři na celý zbytek dne.

Po “snídani” jsme vyrazily na podrobnější obhlídku města, a protože se ten den slavil St. George’s day, několikrát jsme potkaly různé skupinky tanečníků, kteří bavili obecenstvo nejen tancem, ale i převleky.


Before we actually went to York, of course we had to check all the blogs and Tripadvisor to know what’s a must-see and where to go. And since we had to wake up at 4:45 to catch the first bus in order to have enough time to explore the city, our first stop was the well-known Bettys Tearooms, a place that was first opened more than 90 years ago.

And you may have guessed it by the pictures, it’s not a coincidence that this is the most famous coffee place in the area. We enjoyed a delicious hot chocolate and desserts in a beautiful interior, the waiters were extremely kind and we generally felt like the most important people on the planet.

After the “breakfast” it was time to explore the town and because it was St. George’s day, we had a chance to witness various celebrations and groups of dancers, who kept the audience entertained not only with their dancing skills but also with their costumes.
V plánu jsme měly především hlavní dominanty města, a protože je jich na relativně malém prostoru víc než dost, neotálely jsme s prohlídkou.

První zastávkou byla ulička The Shambles s bohatou historií, která je považovaná za nejlépe zachovanou středověkou ulici v Evropě, a je jednou z nejnavštěvovanějších v Anglii. Když jsme do ní vešly poprvé, množství procházejících turistů dávalo vědět, že si titul “nejnavštěvovanější” opravdu zasloužila. Naštěstí jsme ale měly v Yorku celý den, tak jsme se vrátily ještě v podvečer, kdy jsme byly na celé ulici téměř samy a mohly si středověké domky lépe prohlédnout.


We mainly wanted to see the main landmarks and because there are quite a few of them, our agenda was definitely not short. 

So our first stop were The Shambles, a street that is considered to be one of the best preserved medieval streets in Europe and is one of the most visited streets in England. When we went there for the first time, it was quite obvious that the “most visited” title is not a coincidence. However we had more time in the evening so we went back there and we were basically alone so we had a better chance to enjoy the atmosphere and admire the old houses. 

Poté už se nám nabízel výhled na majestátní katedrálu, kterou jsme si na pozadí modrého nebe prohlédly ze všech stran. Osobně si myslím, že nejlepší výhled na ni je z hradeb a ze zahrady Treasurer’s House, ale krásná je v podstatě odkudkoli. V zahradě jsme si daly pauzu od rušných ulic, protože i když to není velká zahrada, je to taková oáza klidu uprostřed všeho dění, takže nebylo lepší místo, kde si užít trochu sluníčka.


After we left The Shambles, we could already see the majestic cathedral, which looked amazing on the clear blue background so we walked around it to see it from every angle. I personally think that the best view is from the walls and also from the Treasurer’s House garden, but it’s beautiful from basically anywhere. We decided it was time for a short break from the crowds and although it is not a huge garden, it’s quite a peaceful place. Also, the view of the cathedral from there is amazing and we couldn’t wish for a better place to enjoy a bit of sunshine while we ate some snacks.
Po krátkém odpočinku následovala prohlídka samotné katedrály, která se řadí mezi největší gotické katedrály v severní Evropě. Za vstup dovnitř se platí deset liber, na vyhlídku z věže si připlatíte dalších pět. I když lístek platí ještě 12 měsíců od nákupu, my se nakonec rozhodly, že pohled na interiér katedrály, který se nabízí z místa před pokladnou, nám stačí, protože i z toho místa je možné vidět většinu prostor. Podívaly jsme se i do druhého, menšího kostela, který stojí o kousek vedle, a který také stojí za nakouknutí.


After the short break, it was time to go inside the cathedral. To get inside one of the biggest gothic cathedrals in Northern Europe you have to pay £10 for the entrance and £5 to get to the top. Although the ticket is valid for another 12 months, we decided it was enough for us to see the part of the cathedral that was visible from the place in front of the reception, since you can actually see the majority of the interior. We also visited the second, smaller church that stands nearby, and which is also worth stopping there for 10 minutes.Přes centrum jsme se propletly k parku a zbytkům St. Mary’s Abbey a užívaly si krásné počasí. Po nějaké chvíli, když jsme se vynadívaly na narcisky a všechnu zeleň okolo, jsme se vydaly na obhlídku hradeb. S délkou téměř 3.5 km jsou to nejdelší neporušené hradby v Anglii a procházkou po nich obejdete velkou část města. Dostaly jsme se až na druhou stranu centra k zámku Howard a vyšláply si na kopec (nebo spíš kopeček) ke Clifford’s Tower, odkud je také pěkný výhled na město i katedrálu, která malým domečkům bezesporu dominuje.

Through the city center we walked to the park and St. Mary’s Abbey ruins and enjoyed the beautiful weather there. After some time, when we were done with admiring daffodils and all the colours around us, we decided to explore the city walls. They are almost 3.5 km long which makes York a city with more kilometers of intact wall than any other city in England. We got to the other side of the city centre to the Howard castle and also to the Clifford’s Tower, which is on a (not so high) hill and is another great spot to see the city from.


Potom byl čas vyhledat Pivní York, hospodu, ve které se točí české pivo, což byla samozřejmě nutnost. Pod českými nápisy jsme si daly Matušku a Bernarda, čímž jsme dotáhly celý den k dokonalosti. K večeři jsme si našly italskou restauraci právě v Shambles, kde nám naservírovali nejen dobrou pizzu, ale navrch ještě studentskou slevu. A pak už jsme s hlavou plnou zážitků a foťákem plným fotek vyrazily na cestu zpět.


After observing the city it was time to find Pivni York, a pub where they serve Czech beer, which was a must. We spent some quality time drinking Matuska and Bernard and the day was officially perfect. Later we went to have some dinner in an Italian restaurant in the Shambles, where they not only served a great pizza but also offered us a student discount and you can’t say no to that. With our head full of beautiful sights and a camera full of pictures we went back to the bus station and it was time to go back to Liverpool.


RELATED POSTS: