Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Travel Tips: Favourite Websites

Bookování letenek, jízdenek, hotelů a hledání těch nejzajímavějších míst má určitě spousta z vás  lépe zvládnuté, než já. Ale mám pár osobních favoritů, které jsem se rozhodla sepsat, protože i kdyby měl tento seznam ulehčit plánování příštího výletu třeba jen jednomu člověku, tak splní svůj účel :).

Although I’m sure many of you have mastered the art of booking flights, trains, buses and hotels or looking for the best attractions, I have some personal favourites that I thought would be good to share. Because although the majority of you might know them, if this helps one person plan their next getaway, I’ll be happy I put it together :).


Choosing a destination / Kam se vydat

Jak se rozhodnout, kam se vydat příště? Někdo má možná dovolenou rozmyšlenou hned, já hledám inspiraci na blozích a v časopisech. Pokaždé, když objevím místo, které mě zaujme, připíšu ho na svůj seznam “to-go” zemí, který sepisuju už několik let a jedinou jeho nevýhodou je, že se mi začíná zdát, že na něm místa k navštívení rychleji příbývají, než já je stíhám odškrtávat, haha.

I follow quite a few travel blogs and read travel magazines, which means every time I come across a place that looks interesting, I’ll put it on my list. It’s a list that I’ve been putting together for years and the only downside to this is that it seems that I’m adding places faster than I’m visiting those already on the list, haha.

Blogy: O tom, jaké blogy nejraději čtu, se ještě možná někdy rozepíšu, protože skvělých stránek s úžasnými fotkami a chytlavými příběhy je opravdu hrozně moc. Takže jen pár mých oblíbenců - Alex in Wanderland, World of Wanderlust, Bridges and Balloons, z českých Time to Fit a Ell Wanderlust.

Pinterest: nekonečná zásobárna krásných fotek. Jestli ještě nemáte účet na Pinterestu, běžte ho prozkoumat, já mám jednu celou složku vyhrazenou pro krásné fotky míst, kam se chci podívat. Když potom přemýšlím, kam jet, nebo jestli se něco zajímavého nenachází cestou, prohlédnu si už uložené fotky.

Časopisy: můj úplně nejoblíbenější časopis je určitě Lonely Planet. Neskutečné fotky, skvělé příběhy i tipy na cesty... Ráda si přečtu i Travel Digest a Sunday Times Travel, z českých National Geographic, Lidé a země nebo Travel Digest... v podstatě čtu úplně všechny časopisy :D


Travel blogs: I think I might dedicate one separate post to my favourite blogs, but just to mention a few - Alex in Wanderland, World of Wanderlust, Time to Fit, Bridges and Balloons or Ell Wanderlust.

Pinterest: an endless amount of beautiful pictures. I have a board for travel inspiration and I often look back at what I’ve pinned.

Travel magazines: my favourite one must be Lonely Planet with incredible pictures and great stories. However, I also really like Travel Digest and Sunday Times Travel. Basically, I really like magazines, haha.

Flights / Letenky

Akce: Odstavec, který by stejně dobře mohl být v první části, protože se kolikrát rozhodnete někam jet kvůli ceně dopravy. Díky sledování stránek s akčními letenkami už se mi podařilo dost ušetřit a například letět do Dublinu z Liverpoolu za £1. Moji favorité jsou Cestujlevne.com, Letenky za babku, Levnocestování.cz a Fly4Free, ale je jich ještě mnohem víc. Pokud je sledujete na Facebooku, nezapomeňte si zvolit možnost “zobrazit jako první” a “dostávat upozornění”. Tak budete mít větší šanci dozvědět se o nových akcích včas a stihnout letenky/jízdenky koupit. Pokud stránky nabízí odběr newsletteru s novými akcemi, doporučuji zadat svou adresu a odebírat novinky a i na e-mail.

Deals: This might as well go to the “choosing a destination” section. I’ve already scored some deals, such as flights for £1 from Liverpool to Dublin thanks to keeping an eye on these websites. My favourites are Cestujlevne.com, Letenky za babku, Levnocestovani.cz and Fly4Free. If you follow these websites on Facebook, set them to “see first” and “get notifications”. This way you can know about the deals soon enough to actually take advantage of them. If the website offers a newsletter or sending you an email with new deals, I highly recommend to sign up for that as well.

Vyhledávače: Můj nejoblíbenější vyhledávač letenek po Evropě je jednoznačně AZair. Ráda používám také Kiwi.com (dříve Skypicker.com) pro přehled o cenách. Když hledám lety, které nemusí být nutně low-cost a nejsou po Evropě, momondo je dobrý pomocník, kam se dají jednoduše zadat různá kritéria, z českých potom například letuska.cz a Letenky STUDENT AGENCY. Nicméně když najdu letenky přes vyhledávač, pokaždé se dívám i na cenu, za kterou tu stejnou letenku prodává přímo aerolinka. Ve spoustě případů je letenka levnější (na letu Vídeň - Nice to bylo cca 400,- a to už je znát), na druhou stranu, pokud kupujete let s přestupy, může se vyplatit koupit ho od vyhledávače, který vám všechny lety prodá jako jednu cestu, což znamená, že jste v lepší vyjednávací pozici, pokud dojde na zpoždění, ztracená zavazadla atd. (tohle je moje osobní zkušenost, pokud máte jiný názor, sem s ním :)).

Search engines: My favourite search engine for flights around Europe must be AZair. I also quite like Kiwi.com (used to be Skypicker.com) for an overview of the current prices. When I’m searching for flights that are not necessarily low-cost or that are not around Europe, I find momondo very useful, it’s again very easy to navigate, or letuska.cz and Letenky STUDENT AGENCY if you’re looking for a Czech search engine. However, when I find a flight through a search engine I always look at the website of the airline and check the price there. In many cases the difference can be quite significant, on the other hand, if you’re booking more flights at once (e.g. you’re flying to NYC from Prague through London), it might be better to book it through a search engine since they will book it for you as one journey, which means it should be easier to deal with any delays, luggage etc (this is from my experience, if somebody else has a different opinion, please share :)).


Accommodation / Ubytování

K ubytování jen krátce - Booking.com je podle mě nejlepší stránka na bookování hotelů (existuje spousta dalších srovnávačů, ale nikdy mi nenašly lepší cenu, než nabídl Booking), HRS je dobrý slevový portál, nabízející ubytování v hotelech po celém světě o dost levněji (jednou jsme přes něj koupili pobyt ve čtyřhvězdičkovém hotelu ve Vratislavi za 400,- na dvě noci), takže pokud budete mít štěstí na slevu v termínu, který potřebujete, můžete se ubytovat v pěkném hotelu za pěkné peníze. A pokud v hotelu bydlet nechcete, vždycky je tu airbnb, se kterým můžete bydlet nejen u místních.

I just wanted to quickly mention accommodation - I personally think that Booking.com is the best website for booking accomodation (there are many websites but none of them ever offered a better price than I found on Booking), HRS is a great website to score some hotel deals around the world (once we booked a four-star hotel in Wroclaw for £11 for two nights), so if you’re lucky and find a deal for the dates you’re going away, you might end up in a great hotel for a lot less than you would normaly pay. And if you don’t want to live in a hotel, there’s always airbnb so you can stay with locals.

Arrival / Příjezd

Takže, hotel i letenky už máte, co teď? Pravděpodobně se budete potřebovat po příjezdu dostat z bodu A do bodu B. Nejraději mám na takové vyhledávání Rome2Rio, kde si můžete zobrazit různé způsoby dopravy a odhadovanou cenu. Druhou užitečnou stránkou je TripAdvisor, kde můžete najít odpovědi na otázky “jak se dostanu z letiště do centra?” s variantami, které možná nejsou napsané v průvodci. TripAdvisor je skvělá stránka i kvůli spoustě dalších věcí, ale ještě zmíním, že tam najdete dobré tipy ohledně toho, jaké lístky na městskou dopravu se vyplatí nejvíc atd. Prostě pokud máte otázku, na TripAdvisoru s velkou pravděpodobností najdete odpověď.

So you have booked the flight and the accommodation. What now? You will probably need get from A to B once you arrive to your destination. I always use Rome2Rio, which is a great way to get an estimated price for different kinds of transportation and TripAdvisor, where people have answered questions like “How do I get from the airport to the city centre?” and many times, just checking the forum has saved me some money, by suggesting a way that might not be in the travel guide. It’s also great for suggesting what tickets for city transportation to buy and lot more. Basically, if you have a question, it’s probable TripAdvisor will have an answer.


Jak už jsem psala na začátku, tohle jsou moji osobní favorité a stránky, které používám k plánování ráda a často já. Což znamená, že pokud používáte jiné, nebo jsem některé zapomněla zmínit, napište mi do komentářů, ráda zase svůj plánovací systém o něco vylepším :).

As I’ve already said, these are my personal favourites and the best websites I could find so far. Which means that if you use different ones or you’ve found an easier way of searching and booking, please let me know in the comments, I’ll be more than happy to upgrade my travel planning system :).


photos are from NiceLondon, Paris and TuscanyRELATED POSTS: