Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

A Quick Guide to Dubrovnik

Poslední článek z Dubrovníku byl víc o našem poznávání, dneska je čas na trochu těch praktických záležitostí... Takže jak se tam dostat, kde bydlet, co vidět i co si koupit za suvenýry, to všechno najdete tady v mini-průvodci.

Mimochodem, ještě než vyrazíme na jih, mám jednu novinku, která mi udělala velkou radost! Tenhle blog už můžete číst i z mobilu přes Tapito, takže stáhněte aplikaci a už vám neuteče nejen nic ode mě, ale budete mít přísun zpráv a článků, které opravdu chcete číst :).

The last post from Dubrovnik was more about how we explored the city so now it's time for a few practical tips... So how to get there, where to stay, what to see, even what to buy - all of this in one mini-guide.

Jak se tam dostat / Getting there

Dubrovník má svoje vlastní letiště, takže to je úplně nejjednodušší způsob dopravy (z Prahy jste letadlem v Dubrovníku za necelé dvě hodinky), pokud rádi jezdíte autem a roadtrip kamkoliv zní jako dobrý nápad, můžete jet i autem (je to cca 1200 km, takže dostat se tam a zpátky za čtyři dny byla docela výzva).

Pokud jedete autem, u hradeb je několik parkovišť, my jsme tu parkovali večer a místo jsme našli, přes den je to ale v podstatě nemožné, pokud nepřijedete opravdu brzo ráno. Na druhou stranu vždycky můžete zaparkovat o něco dál a do města dojet autobusem.

Dubrovnik has its own airport so that’s the easiest way to get there. If you’re like us and road trip sounds like a great idea, you can also get there by car (it’s 1200 km from where we live so getting there, enjoying it and getting back within four days was a great challenge).

There are parking lots near the city walls so if you want to visit the Old Town especially in the evening, it’s possible to park there, however, be prepared to see some tiny streets. During the day it’s basically impossible to find a free spot, but you can always park a bit further away and take a bus to the city centre.


Kde se ubytovat / Where to stay

Byli jsme tu doslova na otočku a jen na jednu noc, takže se nám podařilo najít ubytování bez problémů i docela na poslední chvíli, jinak bych ale doporučovala bookovat dostatečně dopředu, v sezóně je tu plno dlouho dopředu. Díky (a kvůli) autu jsme nehledali ubytování v historickém centru, raději jsme si zamluvili guest house s výhledem na přístav a kde nás hezký, nově vybavený pokoj vyšel jen na 1000 Kč (je to Guest House Cuk, kdybyste hledali :)).

Je u něj i parkování, ale v podstatě jen v ulici a podélně, takže pokud (stejně jako já) neradi parkujete podélně a všeobecně tam, kde je málo místa, tohle asi nebude vaše nejoblíbenější parkoviště.

Když se vám ale podaří zaparkovat, do historického centra můžete jet autobusem, číslo 6 odjíždí skoro každých 10 minut z nedaleké zastávky.

We were only looking for a place to stay for one night so it was probably easier to find a nice place last minute, otherwise, Dubrovnik can be really crowded and it might be hard to look for accommodation during the summer. We didn’t stay in the Old Town, instead, we found a nice guest house near the harbour with a beautiful view and one night cost us €37 (it’s Guest House Cuk, if you want to check it out). 

The guesthouse also has some parking space but it’s quite narrow so if you have a bigger car or don’t like diagonal parking, you’re not going to be the biggest fan.

You can take the bus nr. 6 to the Old Town since the bus stop isn’t too far and the bus runs approx. every 10 minutes.Co vidět / What to See

Stradun

Hlavní ulice Starého města, na které se sbíhá spousta bočních křivolakých uliček, je místo, kudy projde snad každý návštěvník Dubrovníku,a rozhodně stojí za to. Uchvátí vás nádherné fasády, paláce, kostely i dokonale vyleštěné chodníky. Odtud se můžete vydat všemi směry a objevovat zapadlejší a klidnější kouty města.

The main street in the old town, which you’ll keep coming back to, is called Stradun. Although It’s crowded during the day, you’ll see some gorgeous architecture here, magnificent facades, churches, cute shops and narrow streets that will take you to calmer and more hidden places of the city.


Hradby / The city walls

Hradby jsou jednoznačně dominantou Dubrovníku a těžko si ho představit bez nich. Můžete se po nich projít kolem města, my jsme se nakonec ale rozhodli tuhle procházku vynechat a raději se ztratit v uličkách při hledání roztomilých zákoutí. Majestátnost a ohromující velikost se jim ale rozhodně upřít nedá, takže pokud se rozhodnete na hradby jít, počítejte s tím, že to není úplně levná záležitost připravte si za jednoho 120KN (tedy cca 500 Kč). 

The walls are beautiful and it’s what makes Dubrovnik the city it is. However we didn’t go up there, since we didn’t feel it’s necessary and we decided we'd rather get lost in the city and look for hidden corners. If you decide to experience Dubrovnik from the walls, just know the ticket costs 120KN for one, so not the cheapest ticket ever. It’s a true masterpiece though and even more massive than I’ve ever imagined.


Banje Beach

My jsme v Dubrovníku byli v polovině května, takže teplota vody nám nedávala úplně možnost strávit celý den koupáním a na pláži, pokud se ale na jih Chorvatska vypravíte v létě, odpočiňte si od procházek po Starém městě na pláži Banje - z centra k ní dojdete pěšky, stačí seběhnout pár schodů a před sebou máte výhled na průzračné moře i na hradby města.

When we visited Dubrovnik, it was the middle of May, so the sea was not the warmest tbh and even if we did have the time, spending a whole day on the beach wasn't really an option. But if you come here in the summer, definitely stop here to get some rest after walking around the Old Town - it's just a short walk from the city centre and offers the clearest water and best views :).


Fontána Onofrio / Onofrio Fountain

Při příchodu do Starého města ze západní strany si fontány Onofrio nejde nevšimnout - na každé z jejích šestnácti stěn se můžete osvěžit pitnou vodou, posadit se na schody a pozorovat okolní shon - právě u fontány často hrají či vystupují pouliční umělci. Fontána je tu od 15. století, kdy byla součástí vodovodního systému, který do Dubrovníku přiváděl vodu z 12 kilometrů vzdálené studny (za mě docela wow!) a původně byla bohatě zdobená. Dnes už kvůli zemětřesení v 17. století můžeme obdivovat jen několik zdobených hlav a detalů, ani to jí ale neubírá na kráse :).

After you enter the Old Town from the west, you can't really miss the Onofrio Fountain with water pouring out from 16 spouts. The fountain built in 15th century used to be a part of a water supply system which was supposed to bring water from a well 12 km away, which is an incredibly long system if you ask me. How did they manage to build it 500 years ago? Anyway, the fountain used to be heavily decorated but not many decorations survived an earthquake in 17th century so now we can only see a few carved masks and ornaments. Have a break here or read your guide before exploring the Old Town if you've just arrived or just sit on the steps and observe the busy surroundings - it's also a popular spot with street artists and musicians so you might also enjoy a performance. 


Přístav / The harbour

Přístav je (i když to z množství lidí na fotce nevypadá) klidná část Starého města a  kromě toho, že odsud (poměrně logicky) vyplouvají loďky, které vás vezmou na plavbu po okolí, je to skvělé místo na pauzu od všech těch nachozených kilometrů a vyšlapaných schodů. Věřte mi, že dát si pauzu na lavičce ve stínu (které se mimochodem dost špatně hledají - nevybavuje se mi žádná, která by byla uvnitř hradeb, tam si můžete sednout jen na schody nebo do restaurace) byla v tom horku naprostá záchrana! :)je (i když to z množství lidí na fotce nevypadá) klidná část Starého města a  kromě toho, že odsud (poměrně logicky) vyplouvají loďky, které vás vezmou na plavbu po okolí, je to skvělé místo na pauzu od všech těch nachozených kilometrů a vyšlapaných schodů. Věřte mi, že dát si pauzu na lavičce ve stínu (které se mimochodem dost špatně hledají - nevybavuje se mi žádná, která by byla uvnitř hradeb, tam si můžete sednout jen na schody nebo do restaurace) byla v tom horku naprostá záchrana! :)

The harbour is quite a quiet part of the Old Town (although it doesn't seem like it from the photo) and except it being a regular harbour (surprise!) with boats that will take you on a short cruise in the area, it's the perfect spot to have a break after walking around for ages and sit on a bench (which are really hard to find inside the city walls - I can't think of one bench there, you can only sit on the stairs or in a restaurant). Basically, it's a lifesaver!


Co si odvézt / What to buy

My si z cest moc suvenýrů nevozíme a když už, tak se většina z nich dá sníst nebo vypít - jak taky lépe poznat cizí zemi, než přes kuchyň? Z Dubrovníku i z Chorvatska celkově, stojí za ochutnání a převoz domů určitě olivy - plněné, neplněné, na všechny způsoby, chorvatské víno, olivový olej i balsamiko nebo sýry. Přímo na Stradunu najdete dva obchody s “jedlými suvenýry”, kde jsme koupili malé lahvičky s olivovým olejem za pár korun a které jsou skvělý dárek z cest - dovezete nejen kvalitní olivový olej, ale i roztomilou lahvičku, která se dá naplnit znovu a používat jako pěkný doplněk v kuchyni.

We buy hardly any souvenirs and the ones we buy are either edible or drinkable - how else would you get to know the country than by tasting the cuisine? So what’s worth bringing home from Dubrovnik or Croatia in general? Definitely olives in any form, Croatian wine, olive oil and balsamico, even cheese! On Stradun there are two shops selling all these “edible souvenirs”, where we bought small decorative bottles with olive oil which only cost a few kuna and are the perfect souvenir to bring home - you’re bringing not only olive oil but also a cute bottle which can later be refilled and used again and again in the kitchen.


V Dubrovníku je spousta dalších zajímavých atrakcí a míst - můžete vyjet lanovkou na vrchol hory, odkud budete mít město jako na dlani, můžete se podívat na Staré město z jiného úhlu a přidat se ke Game of Thrones tour... Nemáme s nimi ale osobní zkušenost, tak jestli do Dubrovníku pojedete, vyzkoušejte a dejte nám vědět, jaké to bylo! :) 

P.S. Do Chorvatska se brzy vracíme znovu, tak jestli máte nějaké tipy na místa a výlety v okolí Šibeniku, napište!

You can, of course, take the cable car ride to see Dubrovnik from the top, or take the Game of Thrones tour etc., however, we haven't done any of these so I can't give any recommendation. There are many things to do and places to see in the area though, so if you’re headed to Dubrovnik, enjoy the stay!

P.S. We’re going back to Croatia soon, if you have any recommendations for the area around Sibenik, let me know!


PIN THIS FOR LATER

RELATED POSTS: