Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Poznejte Hvar | Kompletní průvodce po nejslunečnějším chorvatském ostrově

I want to read this in English

Nejslunečnější ostrov Chorvatska je domovem skvělého vína, levandulových keřů, které spolu s borovicemi voní, kamkoliv přijedete, a starobylých městeček na pobřeží i v kopcích.

V loňském roce čtenáři magazínu Conde Nast Traveller dokonce Hvar vybrali mezi pět nejlepších ostrovů Evropy.


chorvatsko_blog_099


Jak přijet na Hvar

Rozhodně trajektem, nebo lodí, jinak to nepůjde. Do přístavů na Hvaru míří v letní sezóně několik trajektů denně z Drveniku (do přístavu Sucuraj na jižní straně ostrova), katamarány ze Splitu do města Hvar, nebo trajekty ze Splitu do města Stari Grad. Všechny provozuje společnost Jadrolinija, aktuální jízdní řád i ceny najdete jednoduše na jejich webu. Pozor ale na datum, pečlivě si zkontrolujte, že se koukáte na správný termín, odjezdy jsou jiné v sezóně a mimo ni! 


chorvatsko_blog_055chorvatsko_blog_111


Pokud chcete na Hvar autem z Drveniku, v létě přijeďte určitě 45 minut před odjezdem trajektu, vejde se na něj odhadem 25 aut, rezervaci na konkrétní čas udělat nelze, takže funguje systém kdo dřív přijede, ten se naloďuje. Při odjezdu z Drveniku se nakonec na trajekt vešla všechna auta, při cestě zpět ale pár aut za námi frontu zastavili a kdo v ní zůstal, čekal hodinu a půl na další trajekt.

S odjezdem ze Splitu nemáme osobní zkušenost, ale situace bude nejspíš dost podobná.

 

chorvatsko_blog_124


Pokud máte možnost si vybrat, doporučujeme přijet autem, vzít si kola, nebo si tu jakýkoliv dopravní prostředek půjčit, ale čistě z praktického hlediska říkáme, přijeďte autem, ať máte kam dávat kartony vína! Odjet s prázdnýma rukama se vám totiž z Hvaru určitě nebude chtít.


Kde se ubytovat

Večer je nejvíce živo přímo v Hvaru, ideální je vybrat si ubytování nedaleko od centra, abyste mohli všechny dopravní prostředky večer zaparkovat a vyrazit na večeři nebo drink do historického centra města.

Doporučit můžeme krásné Airbnb přímo pod hradbami (a když říkám přímo, myslím opravdu přímo, pod hradbami mají zahradu). Mají i parkoviště, krásný, velký apartmán pro 4 lidi, jediné, s čím je potřeba počítat, je klimatizace ve společných prostorách, ne v pokojích, ale nebylo tu nijak nepříjemné teplo.

Pokud si chcete užít atmosféru vesniček, ve kterých se nikam nespěchá, pak zamiřte do vnitrozemí, volili bychom ubytování v blízkosti některého z vinařství, abyste večer mohli ochutnávat víno, kterým je Hvar vyhlášený.


chorvatsko_blog_043

chorvatsko_blog_028chorvatsko_blog_029


Co na Hvaru vidět


Hvar

Nejrušnější místo na celém ostrově je přístav ve Hvaru, který sousedí s náměstím svatého Štěpána. To je údajně největším náměstím celé Dalmácie, a vévodí mu stejnojmenná katedrála. 


chorvatsko_blog_038

chorvatsko_blog_051


Projděte se přístavem a podél pobřeží po vydlážděné promenádě podél kaváren a restaurací, a pak se ztraťte v uličkách cestou zpátky. Hvar je malé město s historickým centrem tak akorát velkým pro bezcílné bloumání, během kterého narazíte tady na zmrzlinu, za rohem na kavárničku, a o ulici dál na zajímavý obchůdek, aniž byste museli cestu zpátky konzultovat s mapou.


chorvatsko_blog_045chorvatsko_blog_046


Na město shlíží pevnost Španjola (chorvatsky, nebo pod italským názvem Fortica), která svou dnešní podobu získala v 16. století, první opevnění tu ale vybudovali už v 1. století před naším letopočtem. Můžete si k ní vyšlápnout kopec přímo z centra, nebo k ní dojet autem.

Vstupenka do pevnosti stojí 40 kun, ale i bez ní je z kopce parádní výhled na hvarský přístav.


chorvatsko_blog_058chorvatsko_blog_070


Brusje

Z Hvaru vedou na druhou stranu ostrova dvě silnice, jedna hlavní, která vás tunelem převeze na druhou stranu do údolí kratší a rychlejší trasou, a druhá, delší, která se kroutí do kopce do Brusje, a pak zase pomalu dolů na druhou stranu. 


chorvatsko_blog_077

chorvatsko_blog_078chorvatsko_blog_084


V Brusje není téměř nic, pár obchůdků a jedna kavárna, ale sem pojedete pro ty nejkrásnější výhledy na celém ostrově. Silnici lemují levandulová pole, už cestou z Hvaru budete mít pocit, že nevíte, kde zastavit dříve. My jsme z Brusje vyjížděli na kole a kochali jsme se celou cestu. Vyberte si svůj dopravní prostředek a vyrazte! Jediné, co kazí idylku, je skládka na cestě z Hvaru do Brusje, u té jsme byli opravdu rádi, že kolem ní profrčíme rychle autem a nemusíme okolo šlapat do kopce na kole, pokud pojedete trasu Hvar - Stari Grad na kole celou, raději začněte v Gradu a do Hvaru si naplánujte sjezd, ať to máte kolem skládky rychlejší.


chorvatsko_blog_091

chorvatsko_blog_093chorvatsko_blog_012


Stari Grad

Menší, než Hvar, ale rozhodně stejně populární. Stari Grad je součástí světového dědictví UNESCO a je pravděpodobně vůbec nejstarším osídleným místem na ostrově. Není tu moc možností ke koupání, ale udělejte si tu zastávku a projděte se uličkami, které různými směry vybíhají od malého rybářského přístavu mezi kamenné domy. 

My jsme se tu po sjezdu z Brusje zastavili na kávu s výhledem na moře, než budeme pokračovat dál.


chorvatsko_blog_107

chorvatsko_blog_071chorvatsko_blog_113


Jelsa

V porovnání s Hvarem může působit jako ospalé městečko, ale vynechat Jelsu by byla škoda. Okolí přístavu je klidné, s restauracemi a bary lákajícími k příjemnému posezení, do ulic můžete jít potom pátrat po vinařstvích, které nabízí ochutnávky vín z místních odrůd. Z hlavního města vína na ostrově, jak je Jelse v některých průvodcích přezdíváno, vedou na obě strany cesty pro kola, pěší i auta k nespočtu pláží a zálivů s naprosto průzračnou vodou, kde můžete strávit zbytek odpoledne, než bude čas vydat se na trajekt a zpátky z ostrova na pevninu.


chorvatsko_blog_135

chorvatsko_blog_068chorvatsko_blog_009


Kam za vínem na Hvaru

Historie vína sahá na Hvaru až do čtvrtého století před naším letopočtem, kdy sem víno dovezli Řekové, a víno je pro místní stejně důležité, jako kdysi.

Můžete si objednat “wine tour” a nechat se po vinařstvích vozit místním průvodcem, nebo si takovou tour naplánovat sami. Není to nijak složité, jen je ideální mít s sebou řidiče, který vínu tolik neholduje a nebude ho mrzet, že si z ochutnávek užije spíš občerstvení, než víno.


chorvatsko_blog_126chorvatsko_blog_020


Vinařství Duboković

Přímo v Jelse najdete vinařství Duboković. Je to nenápadný rodinný dům bez jakékoliv viditelné cedule, ale důvěřujte mapám a zaparkujte tu. Pod schody najdete boční vchod do sklepa, kde je buď otevřeno, nebo zavoláte na číslo, které je na nich napsané. Ideální je tu plánovat dopředu, obzvlášť pro větší skupinu, zavolat a degustaci si domluvit předem. 

Hodinová degustace stojí 150 kun na osobu, na stůl dostanete i jejich vlastní olivový olej a bagetu. 

Zaměřují se na přírodní vína z odrůd, které jsou pro Hvar typické, a v příjemném přítmí a chladu vinného sklepa si užijete příjemnou degustaci s osobitým příběhem každého z ochutnaných vín.


chorvatsko_blog_001

chorvatsko_blog_005chorvatsko_blog_007

chorvatsko_blog_010


Vína Pavičić

Z Jelsy jsme zamířili do Vrbanje, malé vesničky, do vinařství Pavičić. Nové vinařství založili dva bratři, kteří nabízí ochutnávky u sebe na zahrádce teprve dva roky, a my jsme tu nakonec u vína proseděli podstatnou část odpoledne. Degustace stojí 120 kun na osobu včetně občerstvení (a tím myslím včetně jejich výborného oleje a skvělého sýra).

Přivítal nás tu usměvavý majitel, ochutnali jsme výborná vína a v podvečer si před odjezdem napsali na papír objednávku lahví k vyzvednutí na druhý den.

A pozor, v obou vinařstvích se dalo platit pouze hotově, myslete na to a stavte se před degustací u bankomatu!


chorvatsko_blog_023

chorvatsko_blog_017chorvatsko_blog_018

chorvatsko_blog_021


Další vinařství, na které jsme slyšeli slova chvály, ale nestihli jsme je navštívit, jsou Zlatan Otok, Andro Tomič, Ivo Carić, Juraj Vujnovic, nebo Vinarija Braća Plančić, které je také ve Vrbanji, jen o dvě ulice dál od Vina Pavičić. Kontakty na všechny vinaře najdete shrnuté na stránkách visithvar.hr.


chorvatsko_blog_025


Restaurace na Hvaru / Where to eat in Hvar and on Hvar Island

Junior 

Rybárna přímo v centru Hvaru s příjemnou obsluhou a naprosto skvělými rybami a mořskými plody. Největší pochvalu dáváme za perfektní steak z tuňáka a drunken octopus, vtipný název, suprová chobotnice s těstovinami. Myslete na to, že je to poměrně populární restaurace, takže doporučujeme buď zamluvit stůl předem, nebo počítat s tím, že budete nějakou chvíli čekat na volný stůl. Nám nabídli počkat na schodech kostela naproti, s drinkem a vybírat z jídelních lístků, než se uvolní stůl, a bylo to nakonec moc fajn.


chorvatsko_blog_031

chorvatsko_blog_032chorvatsko_blog_033


Pizzeria Pappe 

Pizzerie přímo v přístavu v Jelse. Příjemné posezení, skvělá obsluha, krásný výhled a moc dobrá pizza za méně než 100 kun, což bychom na takovém místě ani nečekali.


chorvatsko_blog_131

chorvatsko_blog_136


kava37

Jestli chcete ve Hvaru výborné kafe, není potřeba nic rozmýšlet, běžte rovnou sem. Malá kavárnička se dvěma lavičkami před okny a pár stoly uvnitř má dokonalé kafe a zakousnout si k němu můžete croissant nebo cookie.


chorvatsko_blog_062

chorvatsko_blog_061chorvatsko_blog_063


Melting Spot

Stari Grad má taky svou super kavárnu. Před rokem otevřený Melting Spot s výhledem na přístav nezklame, ať si vyberete espresso tonic, cold brew nebo klasické cappuccino. Kdybych se nebála, že mě v kombinaci se čtyřicetistupňovým teplem někde na kopci na kole klepne, dala bych si je všechny.


chorvatsko_blog_104chorvatsko_blog_108


Pláže na Hvaru

Zenčišće - Zen Beach Bar

Zátoka, ke které bez problémů dojedete na kole, autem, nebo z Jelsy dojdete pěšky. Průzračně čistá voda je tu samozřejmostí, pro vstup do vody můžete využít i schůdky z mola. U malého baru se můžete schovat pod slunečník s pivem nebo drinkem.

Na pobřeží u Hvaru najdete, stejně jako u Jelsy, spoustu zátok a zákoutí s plážemi. Kousek od centra nejdete pláž Bonj, nebo se vydejte směrem k městečku Sveta Nedilja a narazíte na pěkné pláže Lusisca, Jagodna, Dubovica, nebo Mekicevica.


chorvatsko_blog_154chorvatsko_blog_158


Pokud byste na Hvaru měli den navíc, můžete se vydat na ostrovy Pakleni. Z města na ně míří mnoho lodí i organizovaných zájezdů, stačí si vybrat, s kým se rozhodnete vyrazit. Na souostroví dvaceti ostrůvků můžete strávit celý den proplouváním mezi nimi a zastávkami na plážích a na plavání.


PIN IT FOR LATER


Hvar průvodce po ostrově





RELATED POSTS: