Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Průvodce NP Krka | Místa a vodopády, které musíte vidět, i tip na unikátní restauraci

I want to read this in English

Křišťálově průzračná voda a vodopády padající v kaskádách do jezer dělají z národního parku Krka jedno z nejnavštěvovanějších míst v Chorvatsku… a není se čemu divit, je to nádherné místo. Hned na začátek nesmím zapomenout říct, že jsme v parku byli v roce 2021, kdy se ještě dodržovala některá covidová opatření a nebylo ani zdaleka tolik lidí, kolik tu pravděpodobně v hlavní sezóně bývá. 


chorvatsko_blog_093


Krka je, lidi nelidi, opravdu nádherný park a rozhodně by se měl objevit na seznamu míst, kam se po cestě Chorvatskem příště zastavíte.


chorvatsko_blog_087


Vodopád Skradinski Buk (vstup Lozovac)

Nejznámější vodopád, který se nejspíš vybaví každému, když se řekne Národní park Krka, je právě Skradinski Buk a nachází se právě u vstupu Lozovac. Skradinski Buk je nejdelší vodopád na řece Krka a tvoří nádherné jezero. 

Parkoviště je na kopci u prodejny vstupenek, odkud je nutné sejít nebo sjet shuttle busem dolů (autobusy jezdí od dubna do října, mimo hlavní sezónu je dovoleno jet autem na spodní parkoviště). My jsme se rozhodli dolů sejít, ale není to moc příjemná procházka, kamenitá cestička podél silnice, ze které se sype štěrk dolů pod nohama. Takže doporučujeme jenom v případě, že vidíte, že na shuttle bus se čeká dlouhá fronta.


chorvatsko_blog_092

chorvatsko_blog_088

chorvatsko_blog_090chorvatsko_blog_095


Rozhodně sem vyrazte hned ráno, protože nejpopulárnější není náhodou, a tak se tu během dne sjedou davy lidí. Projděte si dvoukilometrový okruh po pěšinkách mezi vodopády a jezírky, který končí právě pod vodopádem Skradinski Buk, u jezera. Dříve se v něm bylo možné koupat, ale nyní je to v hlavní sezóně zakázané, což je podle nás jediné správné rozhodnutí vzhledem k množství lidí, kteří by se jinak v průzračně čisté vodě koupali s různou úrovní respektu k přírodě.


chorvatsko_blog_098

chorvatsko_blog_099


Cesta zpět nahoru se klikatí podél vodopádů, ke kterým můžete přijít opravdu blízko, záleží jen na tom, jak moc si chcete namočit oblečení a boty. :) Celý pěší okruh zakončíte na náměstíčku, okolo kterého jsou rozeseté historické budovy s muzeem, obchodem se suvenýry, i kavárnou, kde jsme (jako vždycky) skončili my. U kavárny je prostorná terasa se stoly ve stínu stromů s výhledem na řeku, kde doporučujeme posedět a trochu si odpočinout od sluníčka, než budete pokračovat do dalších částí parku.


chorvatsko_blog_110chorvatsko_blog_111

chorvatsko_blog_113


Až si okolí vodopádu Skradinski Buk užijete dosyta, dojděte zpět na parkoviště, odkud vás shuttle bus vyveze zpátky k autu.


chorvatsko_blog_106

chorvatsko_blog_105


Klášter Visovac

Na malinkém ostrůvku uprostřed ničeho byl v 16. století vybudován klášter a nyní je součástí národního parku. Můžete sem dojet buď lodí ze Skradinski Buk, nebo autem na místo, které se těžko popisuje, ale cesta končí u mini přístaviště, odkud vás vezme loďka na ostrov.


chorvatsko_blog_114


Na Google Maps ho najdete, když zadáte trasu Lozovac - Visovac Monastery, zavede vás právě na konec silnice, kam v různých intervalech přijíždí loďka a vezme vás na ostrov (není to přímo POI, ale tady je odkaz, což je asi to nejlepší, co můžeme dodat jako podklad).


chorvatsko_blog_115


Na lodi jsme se rovnou zeptali, kdy se chystají plout zase na druhou stranu, abychom se svezli i zpět. Na prohlídku jsme dostali hodinku, což je na velikost ostrova naprosto dostačující. Klášterní budova obklopená zahradou je tu od 16. století, v 18. byl klášter rekonstruován a je to neuvěřitelně klidné místo. 


chorvatsko_blog_118chorvatsko_blog_136

chorvatsko_blog_122

chorvatsko_blog_132

chorvatsko_blog_133chorvatsko_blog_117


Vodopád Roški slap

Na Roški slap se dostanete opět buď lodí od Skradinski Buk, nebo vlastním autem. Asi už je jasné, že doporučujeme variantu s autem, protože ten nejlepší důvod k zastávce není tak úplně vodopád sám a rozhodně nechcete spěchat pryč.

Když sem přijedete lodí, u mola je populární restaurace, kam zamíří většina příchozích, je tady ale ještě jedna lepší.


chorvatsko_blog_138

chorvatsko_blog_153


Zamiřte do restaurace Kristijan. Je to asi nejzajímavější restaurace, ve které jsme kdy byli, protože je přímo u vodopádu, respektive je jeho součástí.

Pokud přijdete od parkoviště, je to první restaurace, na kterou narazíte (cestou dolů k řece stojí zaměstnanci parku a kontrolují vstupenky, tak si je nezapomeňte vzít s sebou, i když míříte do restaurace). Je trochu schovaná na pravé straně od cesty, ale stoprocentně stojí za trochu hledání.


chorvatsko_blog_152

chorvatsko_blog_140

chorvatsko_blog_139


Jsou tu tři stoly přímo pod vodopádem, takže boty necháte v “suché” části restaurace a voda z vodopádu protéká pod stoly a lavicemi dál. 

Naservírují vám sýrové a masové prkénko z produkce od místních farmářů, všechno jednoduché, ale skvělé. Seděli jsme tu asi hodinu, než jsme se rozhodli jít omrknout i vodopád Roški slap, ale upřímně přiznáváme, že na zážitek z restaurace nemá ani náhodou.

Praktická poznámka - nezapomeňte si s sebou hotovost, karty nepřijímají (nebo to alespoň nebyla možnost, když jsme tu byli my). Mimochodem poslední informace jsou, že je tu už trochu rušněji, než loni, a stoly u vodopádu byly rezervované. Zkuste se s nimi domluvit předem, našla jsem telefon +385 91 514 6591, ale vygooglete Kristijan restaurant Krka NP pro aktuální informace.


chorvatsko_blog_147


Parkování a jak se do národního parku Krka dostanete

I bez auta se do Krka dostanete, ale je to obrovská oblast a místa, která budete chtít navštívit, jsou od sebe různě daleko a různě přístupná, vydat se sem autem je tedy ideální varianta.

Do parku je několik vstupů a chvíli nám trvalo se v nich vyznat, ale u každého z nich by mělo být parkování zdarma (pozor tedy na přeochotné obyvatele navádějící vás na placené parkoviště, zřejmě bude soukromé a někde dál bude parkování zdarma).

Nejprve jsme zamířili k nejznámějšímu vodopádu celého parku, Skradinski Buk, který je nejlépe přístupný od vstupu Lozovac. Je tu velké parkoviště přímo u pokladen, odkud vede cesta dolů k vodopádům. Na cestě ke klášteru Visovac (Visovac Monastery) také zaparkujete zdarma, na kraji vozovky, a platit nemusíte ani u Roški Slap, kde je parkoviště u silnice, ale s omezeným počtem parkovacích míst.


chorvatsko_blog_135


Vstupenky

Vstupenky si můžete pořídit online předem, nebo u pokladen u vstupu. Za vstupné jsme v hlavní sezóně platili 200 kun, mimo hlavní sezónu zaplatíte o něco méně (ceny budou brzy v eurech, při aktuálním kurzu by to nyní bylo přibližně 27€). Se vstupenkou se můžete pohybovat po celém parku neomezeně.


PIN THIS FOR LATER


blue travel pinterest in (1)RELATED POSTS: