Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Vietnamský tropický ráj Phu Quoc: 6 tipů na zážitky

Phu Quoc, ostrov na jihu Vietnamu, který zatím zůstává relativně skrytý před zraky cestovních kanceláří a davů turistů, unikl popravdě při plánování vietnamského itineráře i nám (ale čile se tu staví další hotely nejen podél pobřeží, tak neotálejte). Naštěstí jsme na něj při rozhodování, kde si po shonu a ruchu Saigonu odpočinout, narazili, levné letenky nás přesvědčily, a nevyměnili bychom těch 14 dní za žádné jiné místo.


Vzpomínky na dobu nedávno minulou

Phu Quoc nebyl vždy tím klidným tropickým rájem, kterým je nyní, má velmi pohnutou historii. V dobách francouzské nadvlády sloužil kolonizátorům jako vězení pro opozici. Podobně sem pak v dobách vietnamské války posílali Američani své zajatce. Smutnou připomínkou je muzeum v areálu krutého amerického vězení – Coconut Prison, které bych doporučila k návštěvě, pokud se o tomto období chcete dozvědět více.

Pláže, parky a džungle

I když jsou události uplynulých desetiletí ve vzpomínkách Vietnamců hluboce zakořeněné, jejich přístup k životu i atmosféra na ostrově je uvolněná a bezstarostná. Pláže jsou nádherné, voda teplá a (na většině míst) čistá, takže prolenošit tu můžete klidně dva týdny i měsíc, ale zároveň tu najdete autentický Vietnam bez masového turismu. Ty nejlepší pláže si zaslouží víc prostoru, než jeden odstavec, najdete je přehledně shrnuté v tomto článku z Phu Quocu.


Když vás relax na sluníčku přestane bavit, půjčte si motorku a vydejte se do pralesa. Národní park pokrývá 70 % ostrova, takže příroda je ve většině oblastí opravdu neporušená a cesty, ať už prašné nebo bahnité, podtrhují atmosféru pralesního dobrodružství. Ne celý park je přístupný, některé jeho části jsou ve vojenském prostoru, ale i tak raději natankujte plnou nádrž, projížďka zpřístupněnou částí je příjemně dlouhá.


Pepř nad zlato – cesta na pepřovou farmu

I když je na mapě Phu Quoc v porovnání s jeho většími soused jen malá tečka, na poli produkce pepře je velký hráč. Ročně místní vyprodukují přes 1000 tun pepře, tedy 60 % světové produkce, takže je možné, že ačkoliv jste o Phu Quocu dosud neslyšeli, místní pepř jste někdy měli v kuchyni.


Určitě navštivte některou z pepřových farem – můžete si vygooglit, které nabízí prohlídky, nebo se přidat k organizovanému zájezdu, nejjednodušší ale je vyrazit na motorce po ostrovních cestách a až vám bude některý dům s nápisem “pepper farm” sympatický, jednoduše zastavte a zkuste poprosit, jestli se můžete na farmu podívat, určitě vás rádi pozvou dál. My jsme se takhle na jednu podívali, žádné vstupné po nás nechtěli, nicméně je samozřejmě slušnost utratit aspoň pár dongů a koupit si místní pepř. Všechny směsi pepře s dalším kořením, které na ostrově prodávají, jsou mimochodem výborné, takže neděláte dobrou službu jen prodejcům, ale i sobě. Do jídla je rádi přidáváme dodnes a setkaly se s úspěchem i jako suvenýry.


Duong Dong Night Market

Pro rušnou atmosféru trhu si zajeďte do centra Duong Dong, hlavního města ostrova, kde se každý večer koná night market s jídlem i zbožím všeho druhu. Koupíte tu vše od pepře, přes náramky a bižuterii, až po oblečení nebo si k večeři vyberete z mořských plodů v akváriích před restauracemi. Čerstvější jídlo si lze jen těžko představit. Ochutnejte třeba kokosovu zmrzlinu, různé druhy oříšků, vaječné omelety nebo minišpízy.


Hotel JW Marriott – architektura, která bere dech

Nedaleko velmi populární Sao Beach je ještě jedna pláž, Khem Beach, která patří k hotelu JW Marriott. Ten se nachází v areálu "Lamarck univerzity" a je to opravdový architektonický skvost. Na svědomí ho má architekt Bill Bensley, kterého doporučujeme vygooglit všem milovníkům architektury, je to opravdový umělec. My jsme se o něm dozvěděli díky našemu kanadskému kamarádovi, který tam v rámci poznávání neohroženě nakráčel hlavním vchodem a vyprávěl nám svoje zážitky z návštěvy. Zkusili jsme se tam druhý den vydat a záhadným způsobem se nám podařilo dostat do areálu, aniž by se o nás kdokoliv zajímal.

Běžně se za celodenní návštěvu platí přibližně 400 Kč, ale za za prohlídku překrásných interiérů a exteriérů dotažených do detailu, odpočinek na bílém písku a koupání v průzračném moři, to určitě stojí.

Nejdelší lanovka na světě

My jsme bohužel na ostrově byli ještě před jejím otevřením, což upřímně trochu zamrzí – nechat si o měsíc utéct cestu nejdelší lanovkou na světě. Tahle osm kilometrů dlouhá jízda nad křišťálově čistou vodou na které se pohupují lodě a zelenými ostrůvky, vás zaveze na Pineapple Island s malým národním parkem, pláží a parádními podmínkami pro koupání. Jestli se tam vydáte, napište mi, jaká jízda a ostrov je, možná se tam budeme muset vrátit.


Velkou výhodou Phu Quocu je, že na něj, narozdíl od pevninské části Vietnamu, nepotřebujete víza, takže sem můžete přiletět bez velkého plánování. A pokud se nejdřív chcete věnovat příjemnému úkolu procestovat Vietnam a až poté se vydat na Phu Quoc, nevadí, že vám vypršela víza. Na ostrově byste měli mít možnost zůstat ještě 30 dní potom, co vaše vietnamská víza už neplatí.




RELATED POSTS: