Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Průvodce po Alicante: jak se tam dostat, kde bydlet a tipy na restaurace

I want to read the post in English

Jihovýchodní Španělsko je skvělé v létě, mimo sezónu je ale možná ještě o kousek lepší. Jarní a podzimní měsíce, když ještě (nebo už) není tak příjemné teplo v našich končinách, je k nezaplacení zajet se “ohřát” jižněji, a přesně proto jsme si vybraly na prodloužený víkend Alicante a Valencii (a levné letenky rozhodování změnily v doslova bleskové).


Jak cestovat do Alicante?

Nejjednodušší je to letadlem, my jsme využili spoj z Pardubic, který přilétá do Alicante okolo půlnoci a vzhledem k tomu, že z letiště přes den každých 15 minut a v noci každou hodinu, jezdí autobus až do centra, je jednoduché se dostat do hotelu v kteroukoli denní i noční hodinu. Případně, pokud jste svou cestu po Španělsku začali jinde, autobusové i vlakové nádraží se nachází v centru města, takže se po příjezdu stejně tak pohodlně dopravíte kamkoliv.


alicante_blog_11


Kde se v Alicante ubytovat?

Centrum města není velké, všude dojdete pěšky, proto určitě doporučuji sehnat si hotel přímo v něm nebo poblíž. Obzvlášť pokud se tu chystáte strávit jenom den nebo dva, bude to mnohem pohodlnější, než dojíždět ze vzdálenějších koutů.

My jsme nakonec zvolili Hostal San Fernando, příjemný hostel, který nabízí i samostatné pokoje pro dva s koupelnou a i když se starším vybavením, bylo tu čisto a příjemně. Největší výhodou je recepce otevřená 24 hodin denně bez příplatku, což (a to nás trochu překvapilo) není v mnoha španělských hotelech a hostelech běžné. Pokud tedy přiletíte nočním letem z Pardubic, určitě si při rezervaci ubytování zkontrolujte, zda si za pozdní příjezd nepřiplatíte.


alicante_blog_30alicante_blog_31


Kde se v Alicante najíst a jaká typická jídla ochutnat?

Pokud máte rádi španělskou kuchyni, jste v podstatě v ráji na zemi. Jamón, sýr, chléb, olivy a víno jsou tu na každém kroku a je téměř nemožné vybrat restauraci, ve které nebudou dobré.

Den začněte s typickou španělskou snídaní, “pan con tomate”, což je opečená bageta s výbornou rajčatovou směsí a společně tvoří dokonalý mix teplého, křupavého pečiva s čerstvými, osvěžujícími rajčaty. Objednejte si k tomu kávu nebo čaj a čerstvý pomerančový džus, et voilà, snídaně je na světě. 


alicante_blog_29


Na oběd se zastavte v restauraci, která nabízí “menu del día”, podobnost s denním menu, které najdete v českých restauracích ale nečekejte. Tady si vybíráte první a druhý chod, oba tak velké, že by vystačily každé na jeden oběd, pití a na závěr ještě dezert, nebo kávu. Někde vám nabídnou dokonce ještě aperitiv, to všechno za cenu od €10 do €14. Po tak výživném obědě s největší pravděpodobností ušetříte za večeři, hlad dostanete nejspíš až druhý den v době snídaně. :) Nebojte se o menu del día poprosit obsluhu, pokud vám nabízí anglické menu - v těch meníčka často neuvádí.


alicante_blog_23


Kdyby vám zbylo místo na svačinu, stavte se na trh. Dvoupatrové Mercado Central je místem pro všechny, kdo chtějí ochutnat jamón tady, jamón támhle, k tomu kousek sýra nebo bagety, zapít to dvojkou vína z místní produkce a pokračovat v objevování města.

Do španělské skládanky jídel nám chybí ještě tapas. Bez toho se snad ani nedá Španělsko navštívit, navíc je skvělým způsobem, jak ochutnat různé speciality.

Nám fakt chutnalo v restauraci La Crispeta, kde nabízí jak tapas, tak saláty, sandwiche a další dobroty. Já jsem si vybrala z části "tapas" grilovaný kozí sýr a byl tak vynikající, že se mi o něm ještě občas zdá, Markéta vybrala salát s lososem, který byl vychytaný do posledního detailu. Mají tu jen poměrně málo stolů na to, jak populární místo to je, takže sem buď zamiřte na večeři s předstihem, nebo si zarezervujte stůl, stojí to za to.


alicante_blog_26

alicante_blog_27


A bez čeho by procházky po městě nebyly ani z poloviny takové? Bez kafe. Ať si hodáte ke snídani skoro kdekoliv, nebo se zastavíte na rychlou kofeinovou vzpruhu, téměř nemůžete udělat chybu. My si pochvalujeme iced latté z Baker & Co (pardon za neeko fotku, zapomněla jsem si svůj kelímek na pokoji) a pokud chcete odpoledne osvěžit zmrzlinou, jsme asi poslední na světě, kdo teprve v Alicante objevil "květinovou" zmrzlinu. Dát si ji můžete v podniku Amorino a je nejen krásná, ale i výborná. A co je víc, než si na konci října dát v tričku s krátkým rukávem dobrou zmrzku.

alicante_blog_33alicante_blog_34

alicante_blog_37
RELATED POSTS: