Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Mallorca za 3 dny: průvodce pro nejlepší roadtrip | sever a východ

I want to read this post in English

Minule jsme projeli Mallorcu od Palmy po západní hornaté pobřeží. Dneska začínáme jen o pár kilometrů dál a budeme pokračovat na nejsevernější bod ostrova, na pláž i do jeskyní. K vidění je toho hodně, tak pojďme na to :). 

Pro lepší orientaci v zastávkách si můžete rozkliknout mapu.

Fornalutx

Jenom šest kilometrů od Solleru narazíte na asi nejkrásnější městečko na ostrově. Fornalux má všechno, co Valldemossa a Deiá, ale je menší, hezčí a v obležení menšího množství turistů. Auto zaparkujte přímo v centru dění na jednom z malých parkovišť a vydejte se úzkými uličkami, které se proplétají mezi domy, do kopce za výhledem.




Sa Calobra

Že cesta je cíl, vás napadne hned, když z hlavní silnice odbočíte a vydáte se následovat ukazatele směrem do Sa Calobry. Je to neuvěřitelná desetikilometrová jízda plná ostrých zatáček vpravo a vlevo, které jsou ještě zajímavější, když v nich potkáte autobus jedoucí proti vám. Po příjezdu na parkoviště se vydáte poněkud předimenzovanou stezkou k pláži Sa Calobra, která vede dokonce i dvěma tunely ve skále! Na náš vkus byla na začátku dubna na pláži docela zima a vlny rozbíjející se o skály k plavání úplně nesváděly, ale na druhou stranu jsme cestou téměř nikoho nepotkali, což je s podivem, vzhledem k tomu, že jde o jedno z nejznámějších zákoutí na celé Mallorce.




Cap Formentor

K majáku je to docela projížďka, nejedete totiž nikam jinam, než na nejsevernější bod ostrova. V sezóně vás může čekat velká část cesty pěšky – parkoviště u majáku je malé a auta staví podél silnice. Mimo hlavní sezónu můžete ale bez problémů dojet až doslova na konec silnice a kochat se nekonečným výhledem. A cestou zpátky se nezapomeňte zastavit na vyhlídkách, když budete mít trochu štěstí, stejně jako my, čeká vás nádherný západ slunce.




Alcúdia

Hradbami chráněné město s kouzelnou atmosférou, dokonale čistými uličkami a mnoha restauracemi,které lákají k večernímu posezení, si nás získalo. Je tu spousta míst, která vám doporučí Trip Advisor, někdy je ale lepší se spolehnout na pocit a atmosféru, a tak, když jsme se při hledání dobře hodnocených restaurací zamotali v uličkách, našli jsme jednu, která sice na seznamu nebyla, ale byla nám o to sympatičtější. Až zpětně jsme zjistili, že je mezi místními poměrně známá a výborným jídlem je vyhlášená. Takže až budete hledat místo, kde si dát skvělé tapas i víno, zastavte se ve Fonda Llabres! A milou servírku od nás pozdravujte :).

Cuevas del Drach

Pro prohlídky jeskyní mám slabost – kdykoliv narazíme na nějakou s dobrými recenzemi a nejlépe ještě nějakým unikátem, nutně se musím jít podívat. Protože prostě kde jinde můžete obdivovat něco, co vzniká statisíce let a víme o tom jen proto, že někdo byl tak zvědavý, že ho napadlo jít zkoumat podzemí.

Každopádně při příjezdu jsme měli perfektní načasování – dorazili jsme asi deset minut před začátkem poslední prohlídky, koupili lístky (pro dospělého za 15€) a vydali se ke vchodu. Nevím, jestli to byla jen náhoda, ale fronta u vchodu do jeskyní se skládala skoro jen z lidí důchodového věku. Návštěvníků pod třicet bylo šest včetně nás, seniorů asi 300 :D. Takže jestli se do jeskyní někdy vydáte, prosím dejte mi vědět, jestli to byla jen náhoda a my jsme se omylem přidali k tour seniorů, nebo jestli je to atrakce vyhlášená mezi důchodci :D



Samotné jeskyně jsou ale krásné, stěny zdobí stovky malých krápníků, které vypadají jako hustý les, a v půli cesty prostor přehrazuje obrovské jezero. U něj vás čeká koncert na vodě, během kterého zhasne veškeré osvětlení a nástroje i hudebníci připlouvají na osvícených loďkách. Je to fakt docela unikátní zážitek (pokud si paní před vám neusmyslí, že si zrovna teď, v hrobovém tichu, musí dát karamelku) a navíc se můžete přes jezero nechat na loďkách i převézt na druhý břeh, no prostě krása :).




Cala Figuera

Cala Figuera, dřív rybářská vesnice, které se přezdívá Malé Benátky, je krásný záliv, ve kterém se na tyrkysově modré hladině pohupují malé bílé loďky. Stavte se užít si klidnou atmosféru městečka, pozorujte rybky v křišťálově čisté vodě a dejte si odpolední kafíčko na terase některé z kaváren s výhledem na přístav.



Colonia de Sant Jordi

Colonia de Sant Jordi je typická přímořská zastávka - promenáda, přístav, písečné pláže… Zastavte se tu na jedno líné odpoledne načerpat energii ze slunečních paprsků!




Cap Blanc

Asi jste si už všimli (nebo to uvidíte dole na mapce), že na západní straně ostrova je zastávek mnohem víc, ale je to jednoduše proto, že hory nabízí spoustu dechberoucích vyhlídek a městeček schovaných mezi kopci, a to se na rovině hůř hledá. Na druhou stranu ale musíme přiznat kredit majáku na jižním bodu ostrova. Od Cap Blanc je výhled také neskutečný a rozhodně si zaslouží stejnou pozornost, jako Cap de Formentor (a nebo ne, alespoň tam bude míň lidí :)). Je i přístupnější, vzhledem k tomu, že k němu cesta nevede přes kopce, ale nenajdete tu žádné větší parkoviště, jen mírně rozšířený konec silnice (nebo to jsme alespoň našli my).




RELATED POSTS: