Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Monument Valley, americká filmová ikona a moje americká krize

I want to read the post in English

Když se zapadající slunce probojovalo šedou oblohou k nám, aby nasvítilo a rozehrálo skály Monument Valley do různých odstínů oranžové a rudé, bylo to pro mě téměř doslova jako světlo na konci tunelu. 

Ten den, i když jeden z nejlepších, které jsme během roadtripu zažili, byl totiž ve znamení mé “americké krize”. Vstávali jsme brzo ráno, abychom ještě za tmy vyrazili směrem k Antelope Canyonu, který byl naprosto dechberoucí (a jak zažít Antelope Canyon bez lidí si přečtěte tady). Od něj jsme se ještě kousek vrátili k Horseshoe Bend, kde jsem si jednou pro vždy vyvrátila své odvěké přesvědčení, že Horseshoe Bend je nedaleko Grand Canyonu, a pak nás čekalo několik hodin v autě směrem k Monument Valley.


blog_monument valley_075


A mě dostihla americká strava. I když jsme se snažili nakupovat a jíst co nejvíc tak, jako doma, byla to docela změna (v dostupnosti různých jídel, v tom, co si můžeme koupit, aby nám vydrželo alespoň pár dní v autě a v příravě jídla v restauracích) a na chicken wings, které jsme měli k večeři po návratu od Grand Canyonu jsem vzpomínala ještě dlouho, i když to nebyla určitě jenom jejich chyba.

Monument Valley je navíc doslova uprostřed ničeho, takže když jsme po hodině a půl jízdy narazili na první benzinku od Antelope Canyonu, byla to šance zachránit nejen moje zažívání, ale taky naši nádrž, která už si dobrých pár (desítek) kilometrů důrazně stěžovala, že nemá z čeho brát.


blog_monument valley_056


Koupili jsme jablka, sušené maso (Pavlovi bylo naštěstí dobře a tohle byla naše závislost), dotankovali plnou nádrž a rozjeli se po dalším úseku rovné silnice směrem k ikoně amerických filmů.

Ať už jste filmový odborník, nebo si stejně jako já vzpomenete jen na Forresta Gumpa a Martyho McFlye, Monument Valley ve filmu viděl snad každý. Ve skutečnosti je to zvláštní zážitek. Z relativně rovné krajiny vystupují monumentální skály a při průjezdu mezi nimi si člověk ještě o trochu víc, než kde jinde, uvědomí, jak moc se krajina proměňuje a jak neuvěřitelná je představa, že tu kdysi byl oceán.


blog_monument valley_012


Je to opravdu neuvěřitelný výhled a určitě pomohl tomu, že se mi udělalo podstatně lépe, takže jsem se začala těšit na to, až se ke skalám podíváme zblízka. Zaplatili jsme vjezd a vydali jsme se na sedmnáctimílový okruh po Monument Valley, který si projede každý sám svým autem. 


blog_monument valley_026


Cesta je prašná, místy trochu kamenitá a hned za první zatáčkou z kopce nás překvapila díra nezanedbatelné velikosti, ale SUV ji zvládne v pohodě, potkali jsme se i s kabrioletem, takže záleží hlavně na odvaze řidiče.


blog_monument valley_024

blog_monument valley_035

blog_monument valley_049blog_monument valley_040


“Scenic Drive” okruh sice není nijak dlouhý, ale protože jsme pořád zastavovali, vystupovali, fotili, natáčeli (a občas nechávali projet ostatní auta, abychom si užili nerušený záběr), trvalo nám to asi dvě hodiny. Díky tomu nám ale za polovinou okruhu začalo zapadat slunce a skály, které se do té doby tvářili trochu šedivě, nám ukázaly, v čem spočívá ta opravdová krása Monument Valley.


blog_monument valley_009


Když jsme dokončili průjezd Monument Valley, vydali jsme se na sever k dalším národním parkům a nakonec jsme ještě před tím, než padla úplná tma, stihli jednu poslední zastávku. Goosenecks jsou vyhlídka na řeku stáčící se podobně, jako u Horseshoe Bend, ale v několika “otočkách”, příznačně pojmenovaných “husí krky”. Pokud budete mít cestu tímto směrem, určitě je to dobrá krátká zastávka, je ale dobré přijet o chvilku dřív, než jsme to stihli my.


blog_monument valley_060blog_monument valley_062

blog_monument valley_074


Co vědět před cestou do Monument Valley 

  • Vstupné se platí za auto, vjezd stojí 20 dolarů a protože oblast Navajo Tribal Park patří indiánům, žádné kartičky do národních parků USA sem neplatí. 

  • Během hlavní sezóny, od května do září, je park otevřený od šesti hodin od rána do osmi do večera (odjet můžete i později, ale do osmi je povolený vjezd) a už jen proto, jak neuvěřitelně si slunce umí pohrát se stíny a barvami skal se sem vyplatí plánovat příjezd buď na východ nebo západ slunce. 

  • Slavný “Forrest Gump Spot” s výhledem na Monument Valley najdete cestou z / do Moabu. 

  • Pokud byste chtěli jít na hike bez průvodce, je to možné jen na Wildcat Trail, 4 míle dlouhý okruh na který se vyráží od kempu. 

  • Pokud chcete vidět to nejlepší z Monument Valley, vyhraďte si jedno odpoledne a projeďte si 17 mil dlouhý “Scenic Drive”. Zastavit se dá téměř kdekoliv, na začátku května navíc na vyhlídkách nebyl v podstatě nikdo, takže jsme měli výhledy jen pro sebe.


blog_monument valley_053


Kde se ubytovat cestou k (nebo od) Monument Valley 

Přímo v parku je hotel, The View, který má bezpochyby nádherné výhledy do údolí, nebo Goulding’s Lodge, což jsou podle hodnocení i fotek pěkná místa k ubytování, pokud váš rozpočet snese cenovku 7 000 Kč za noc. Do našeho to nezapadalo, navíc jsme v Monument Valley neplánovali zůstat přes noc, proto jsme se ubytovali až ve městě Monticello, přibližně hodinu a půl jízdy odsud. Snažili jsme se totiž také ujet co největší kus cesty k Canyonlands NP a přespali jsme v tematicky pojmenovaném Canyonlands Motor Inn, motelu který bychom zařadili do trochu lepšího průměru.


PIN THIS FOR LATER

monument valley za jeden denRELATED POSTS: