Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Antelope Canyon X: Take a Secret Tour and Avoid the Crowds

Ještě před tím, než jsme koupili letenky na západ USA, viděli jsme stovky fotek a četli desítky článků o všem, co bychom tu mohli vidět a Antelope Canyon byl bez debat jedno z prvních míst, které jsme si označili špendlíkem v plánovací mapě. Zvlněné stěny, které tvoří úzké uličky a hra světel, které po hladkých kamenech klouže dolů, byly na vlastní oči ještě mnohem víc ohromující a Antelope Canyon byl jedním z nejkrásnějších míst, které jsme v životě viděli, čestný pionýrský.

Even before we’ve bought our plane tickets to the West Coast of the US, we’ve seen hundreds of pictures and read tens of articles about everything we could possibly see here and Antelope Canyon was without a doubt one of the first places we pinned on the planning map. The wavey walls creating narrow paths and the light sliding down on smooth stones was even more impressive once we got to see it with our own eyes and Antelope Canyon was truly one of the most beautiful places we’ve ever seen.

antelope_canyon_009antelope_canyon_007

Když jsme plánovali cestu, na první pohled se nám nabízely dvě možnosti – část Upper Antelope Canyon nebo Lower Antelope Canyon a jestli taky plánujete cestu na západ USA, dilema, jestli Upper nebo Lower, se asi taky snažíte rozlousknout. My na ni máme ale trochu jinou odpověď – ani jeden.

When planning our roadtrip, at first we found out about two options – Upper Antelope Canyon and Lower Antelope Canyon and if you’re planning your trip now, Upper or Lower is probably a question you’re also trying to solve. We have a slightly different answer – neither of them.

antelope_canyon_012

Oba mají své výhody a nedostatky, největším mínus, které nás od návštěvy odrazovalo, bylo povzdechnutí, které si neodpustil nikdo. „Je to nádhera, ale v kaňonu je trašně moc lidí, na jedinou fotku jsme museli čekat hrozně dlouho a pak rychle cvakat, protože nám na pár vteřin nikdo nevadil v záběru...“

Problémem obou kaňonů je obrovské množství společností, se kterými na prohlídku můžete vyrazit (na vlastní pěst to není možné vůbec) a navzdory tomu, že ceny prohlídek se šplhají i na víc než 60 dolarů za osobu, každou hodinu vypraví jednotlivé společnosti své zájezdy a desítky lidí se potom potkávají v úzkých uličkách.

Both have their advantages and disadvantages but what put us off was what basically everyone said: „It’s so beautiful but there are so many people in the canyon we had to wait forever to get a good picture and even then we had to shoot like crazy because it was just a few seconds before there was somebody else in the shot...“

The biggest issue for both parts of the canyon is the number of providers you can book your tour with (you can’t go there without a tour) and despite the price of the tour which can be over 60 dollars per person, each provider sends a group to the canyon every hour which means people keep bumping into each other on the narrow paths.

antelope_canyon_013antelope_canyon_014

Pátrali jsme dál, původně s cílem najít alespoň tu nejdůvěryhodnější společnost, a pak jsme ho našli. Antelope Canyon X! Zdaleka nedosahuje věhlasu svých dvou slavnějších bratrů, ale přesně díky tomu nám padl do oka a rozhodli jsme se mu dát šanci.

We kept looking trying to at least find the best provider and then we found it. Antelope Canyon X! It certainly isn’t as famous as his two bigger brothers but that’s exactly why it caught our attention and we decided to give it a chance.


Jak jsme si vybrali antelopího outsidera

A jak se to vlastně stalo, že Upper Antelope Canyon je zdaleka nejslavnější a za ním zůstávají schované další, stejně fascinující části kaňonů? Proslavila ho fotka od australského fotografa Petera Lika s názvem „Phantom“, která se prodala za rekordních 6.5 milionu dolarů a zajistila kaňonu „věčnou slávu“ a především už asi navždy nejdražší vstupné.

Choosing the Antelope outsider

How did it happen that Upper Antelope Canyon is by far the most popular one and other, equally fascinating parts of the canyon are left behind? Thanks to a picture by Australian photographer Peter Lik. The photo called „Phantom“ was sold for record-breaking $6.5 million and has made the canyon both famous and the most expensive one to visit. 

antelope_canyon_012

Pravdou ale je, že nejznámější neznamená jediný. Díky tomu, že Antelope Canyon X není tak vyhlášený, sem můžete pořídit vstupenky i poměrně last minute a navíc je podstatně levnější - jedna vstupenka stojí 40 dolarů. Jeho největší výhodou ale je, že se tu v úzkých ukličkách nemačkají desítky lidí. Ve skupince nás bylo jenom 13 a když přičtete indiánského průvodce, máte celkový počet lidí v kaňonu během naší prohlídky.

Truth is though that the most famous doesn’t mean the only one. Since Antelope Canyon X is less popular you can buy your tickets quite last minute and it’s also significantly cheaper. One ticket is 40 dollars so you’re already saving some money and the biggest bonus is that it isn’t crowded. There have been only 13 people in our group and if you add a tour guide you can figure out the total number of people that were in the canyon.

antelope_canyon_002antelope_canyon_003

Dobře, je méně známý, ale stejně. Jak je vůbec možné jedno z nejavštěvovanějších míst západní Ameriky sdílet s tak malou skupinou? Narozdíl od Upper a Lower, kde je společností nepřeberné množství, je jediným organizátorem, který má právo do kaňonu X vozit návštěvníky, Taadidiin Tours, což zásadně reguluje počet lidí, které můžete potkat.

Okay so it’s less popular but still. How can you share one of the most visited places of the western part of the US with such a small group of people? Well, unlike Upper and Lower Canyons that are visited by many providers, there is only one provider for Antelope Canyon X – Taadidiin Tours, which means they know exactly how many people are visiting the canyon at any time and can regulate the number of visitors

antelope_canyon_010antelope_canyon_015

Standardní prohlídky trvají přibližně hodinu a půl, za kterou si stihnete všechno parádně projít, prohlédnout, vyfotit a hlavně užít. Náš průvodce sypal z rukávu různé zajímavosti, včetně demonstrace vzniku Antelope Canyonu (na kterou použil celou a jedinou lahev vody trochu nešťastné účastnice zájezdu) a na všechno nám dopřál dost času. Právě proto, že jsme byli jediná skupina v kaňonu, jsme neměli pocit, že nás někdo strká do zad, abychom se už posunuli dál, ale naopak, pro fotky jsme se klidně i vrátili, vystřídali jsme se na těch nejkrásnějších místech a pak jsme se zase pomalu loudali o kousek dál, abychom stihli vstřebat všechnu tu okolní krásu.

Když jsme se po dvou hodinách vraceli do auta, s kartou plnou fotek a hlavou plnou zážitků, shodli jsme se, že Taadidiin Tours bychom snad pro návštěvu Antelope Canyonu nemohli doporučit víc.

Regular tours take approx. an hour and a half which means everyone has enough time to see everything, take all the pictures and most importantly, to enjoy it. Our guide kept sharing funny stories and interesting facts including a fun demonstration of how the Antelope Canyon has been created and wasn’t in a rush at all. Since we were the only group in the canyon we didn’t feel like somebody is standing behind us, rushing us to go away or photobombing our pictures. In fact, it was the exact opposite. We even came back to a few more pictures to the parts that we felt were the most beautiful, sometimes we took turns to take pictures in some spots and then slowly walked a little further back to absorb all the beauty.

Coming back to our car after two hours, with a memory card full of pictures and our heads full of the sights, we agreed that we literally couldn’t recommend Taadidiin Tours more for visiting the Antelope Canyon.PIN IT FOR LATER

Copy of The most beautiful views of Yosemite ValleyRELATED POSTS: