Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

72 Hours in Barcelona | Part 2: The Art

Druhý celý den jsme v Barceloně zasvětily Gaudímu a ačkoliv rozhodně by se dalo objevováním jeho díla strávit mnohem víc času, zvládly jsme navštívit alespoň ty nejzásadnější (a nejpopulárnější) památky. Takže jak na den v Barceloně podle Gaudího? Začněme hned od rána :).

9:00 Park Güell

Na začátek několik praktických doporučení k parku - pokud se chcete podívat do placené části (a to rozhodně chcete, protože je to jeden z nejslavnějších pohledů na Barcelonu), kupte si lístky předem. Vstup stojí 7E na osobu, ale počet návštěvníků, který může být na místě v jeden okamžik, je omezený, takže se lístky poměrně rychle vyprodávají a nemuseli byste se dostat do placené části vůbec. Výhodou je, že na vstupenkách je QR kód, který naskenují z mobilu, takže nemusíte nic tisknout (my jsme si vstup koupily den předem na hostelu a nemohly si je vytisknout, ale s naskenováním nebyl problém). Druhý tip je - přijďte buď tak brzy ráno, jak jen můžete. I když je počet návštěvníků omezený, ráno jich je o trochu méně, když jsme park opouštěly, byl mnohem rušnější, než ráno.

Let’s start with some practical stuff - if you want to see the paid part of the park (and you really do because it’s one of the most famous places in Barcelona), buy your tickets in advance. The tickets cost 7E per person but the number of people who can be inside the park at the same time is limited, which means the tickets can be gone quite quickly and you might not get inside if you plan on buying the tickets in the park. The good thing is that there’s a QR code on the ticket, which means you don’t have to print anything (we bought our tickets only the day before and couldn’t print them but scanning the code from the email wasn’t an issue). The second tip is to come as early in the morning, as possible. Although the number of visitors who can be there at the same time is limited, it’s still quite a lot of people but the earlier you get there, the bigger the chance there won’t be as many people as in the afternoon.


Třetí tip - užijte si to! Gaudí zasadil pohádkové domky do neuvěřitelného světa výklenků, průchodů, soch a barev, ze kterých přechází oči. Zhmotnil představy, o kterých by si obyčejný člověk nemyslel, že mohou být realitou.

Co je ale na parku nejzajímavější, je zjišťování, jakou praktickou funkci která stavba zastává. Třeba krásný prostor se sloupovím a mozaikami na stropě vytváří, hlavně ráno, krásnou hru se světlem, není tam ale jen kvůli dekoraci. Kromě toho, že podpírá hlavní „náměstíčko“ (to, na kterém se všichni, včetně nás, fotí), fungují sloupy jako trubky pro svod dešťové vody z horní plochy dolů do zásobáren, které měly poskytovat vodu domům, jejichž výstavba v parku ale bohužel nakonec nedopadla. I tak je ale to, co Gaudí vybudovat stihl, fascinujícím dědictvím, které rozhodně stojí za to obdivovat.

My third tip - enjoy it! Gaudí did an amazing job when working on this project and created buildings and statues that look like they’re from a fairytale. He keeps showing us that everything can be reality and there are literally no limits. 

What’s extremely interesting as well, is the fact that every building, every column or statue has its purpose. For example, the columns which in the morning light look incredible, work as a tool to get water from above to a water tank which was supposed to provide water for the houses in the park. Although the plans for a city inside a park were never reality, what Gaudí managed to create is a fascinating heritage anyway.


11:00 COFFEE BREAK

Cestou z parku (tam i zpět do centra jsme šly pěšky, od našeho hostelu je vzdálený cca 20 minut, do centra je to delší vycházka, ale pokud vám nevadí se procházet, je to podle mě nejlepší způsob, jak město poznat, navíc ten nejvyšší, poslední kopec k parku vyjedete po eskalátorech, haha) jsme se zastavily na kávu a křupavý croissant v jedné mini-kavárničce, na kterou jsme narazily po cestě do centra a můžeme ji jen doporučit!

On our way from the park ( we basically walked everywhere we could, it takes more time but if you don’t mind walking, it’s the best way to explore the city, plus there are escalators on the last hill leading up to the park), we stopped for a coffee and a crispy croissant in a little café we saw on our way to the city centre. It was tiny but very nice and serving great coffee, so we highly recommend it!


13:40 LUNCH

Protože jsme pořád ještě nebyly moc hladové po úterních hodech, zastavily jsme se v malé restauraci / baru, kde nás už předchozí den zaujal nápis na dveřích. Kávu jsme si nakonec nedaly, ale jídlo bylo výborné a ledový čaj snad nejlepší, jaký jsem kdy měla, takže jsme spokojené a najedené vyrazily opět ke stanici metra Jaume I, kde měla začínat walking tour po nejzajímavějších architektonických dílech Gaudího a dalších umělců.

Since we still weren’t really hungry after the feast on Tuesday, we stopped in a small restaurant / bar with a funny sign on the door for a quick lunch.We didn’t order coffee so we can’t confirm or deny the claim but the food was delicious and they serve the best ice-tea I've ever had so we left the place satisfied, happy and ready for our Gaudí walking tour.

 

14:30 GAUDÍ WALKING TOUR

Tentokrát nás provázel A.J., Američan, který kromě asi pěti dalších jazyků uměl i česky (umíte si asi představit náš šok, když jsme se o něčem bavily, přesvědčené, že nám samozřejmě nikdo nerozumí, načež se náš průvodce otočil s větou „Český holky, ahoooj!“), takže prohlídka byla o to zábavnější.

Procházku po městě jsme zahájili, pro většinu z nás dost překvapivě, na chodníku na ulici Passeig de Gràcia. Překvapení bylo stejně velké, když jsme zjistili, že dlaždice navrhoval Gaudí! Takže až se budete po téhle ulici procházet, myslete na to, že šlapete po umění. :)

This time we had a different guide, A.J. from the USA, who knew at least five languages plus Czech (imagine our surprise when we were discussing something, sure that nobody can understand and our guide turned around and started speaking in Czech!), so the walking tour was even funnier. 

We started the walk on Passeig de Gràcia street, to our surprise looking on a sidewalk. We found out that the tiles were designed by Gaudí himself, so when you walk on that street, know that you’re walking on art! :)


Nebudu se pouštět do detailů o každé stavbě, u které jsme se zastavili, protože to bychom tu byli do večera, ale byla to jedno z nejzajímavějších vyprávění, kterého jsem se kdy zúčastnila. Takový ideální mix důležitých historických fakt, díky kterým nám začalo leccos dávat větší smysl, se zajímavostmi a vtipnými detaily, které nás celou prohlídku, trvající 2,5 hodiny (s přestávkou na kafe/občerstvení/toalety) udržely ve střehu. Jen jedna z mnoha zajímavostí - La Pedrera (na fotkách nahoře), byla navržena tak, že všechny zdi uvnitř jsou pohyblivé. Protože už od samého začátku měla sloužit jako apartmány pro ty nejbohatší, Gaudí postavil "pohyblivý dům" - každý nový obyvatel si tak může přizpůsobit svůj byt, jak se mu zlíbí.

I won’t go into detail about each building we talked about because this post would be even longer than it is now, but it was one of the most interesting tours ever, with the right mix of historical facts, interesting details and funny stories, which kept us awake and interested for the whole 2,5 hours (with a short break for coffee/food/toilet). Just one interesting fact (I had to pick one but there were many) - La Pedrera (on pictures above) was designed to be changed. The walls inside can be moved which means everybody can customise their apartment as they wish, which is pretty incedible.Poslední zastávkou byla Sagrada Familia, kterou jsme opravdu pečlivě obešli ze všech stran a prohlíželi si její fasádu ze všech možných úhlů. Symbolika příběhu, který je na fasádě vyobrazen, je totiž bez přehánění geniální a katedrálu si můžete prohlížet celé hodiny, aniž by vás fascinovala méně než na začátku.

Our last stop was the one and only Sagrada Familia and we walked around the outside to see it from all possible angles. The story and how it’s coded into symbols is genius and you could look at the cathedral for hours without it ever looking less impressive or fascinating.


18:00 SAGRADA FAMILIA

Walking tour jsme zakončili pohledem na katedrálu zvenčí a v šest hodin čekala i zevnitř. Hodinku času mezi prohlídkou a prohlídkou jsme strávily kousek od Sagrady načerpáváním ještě posledních sil na intenzivní závěr dne a už jsme se nemohly dočkat, až konečně půjdeme dovnitř. Z fotek máme o interiéru Sagrady nějakou představu asi všichni, žádná reprodukce vás ale nepřipraví na impozantnost a genialitu celého prostoru, který se před vámi otevře po vstupu dovnitř. Každý kousek stavby je do detailu promyšlený, má jak praktickou, tak symbolickou funkci a jako celek vám vezme dech (doslova, já jsem stála v úžasu asi minutu na místě, než se mi podařilo tu krásu trochu vstřebat). 

Aby to dnes ale nebylo moc dlouhé, nechám si básnění o tom, jak je Sagrada Familia geniální stavba, zase na příště, ať se máte na co těšit :).

We ended the walking tour with seeing Sagrada Familia from the outside and in an hour we were about to discover it from the inside as well. We attempted to find some energy for the tour so we spent the hour in a café nearby and we couldn’t wait to go inside. I think everybody kind of knows how Sagrada looks from the inside since we’ve all seen the pictures. But no picture can help you prepare for the impressiveness and the genius of the space that opens in front of you when you enter through the main entrance. 

And because it would be an incredibly long post if I started explaining everything I love about Sagrada Familia, I’ll save it for my next post with more pictures, so you have something to look forward to, haha.
20:30 DINNER

Ani tentokrát se netěšte na námi otestovaný tip na večeři. Po celém dni chození po městě a vstřebávání informací jsme jako správné cestovatelky zamířily do KFC, kde jsme si, k naší absolutní spokojenosti, s výhledem na Sagradu, vychutnaly Twister a hranolky.

Don’t get too excited, there’s no dinner place recommendation today either. After the whole day of walking around and trying to remember as much as possible, we were headed to KFC (as the adventurous travellers that we are), ordered a Twister with chips and were extremely excited to eat it while looking at the Sagrada Familia from the window.


DAY 4

Čtvrtý den už byl bohužel náš poslední, a kvůli odletu v dopoledních hodinách jsme se už nikam podívat nestihly. Na druhou stranu jsme měly alespoň dost času přemýšlet, kam se v Barceloně podívat příště, protože tohle město vás jednou nadchne a už vás nikdy nepustí. A co vy a Barcelona? Byli jste / chystáte se /nebo máte jiné oblíbené španělské město? :)

The fourth day was unfortunately the last one for us and since our flight was quite early in the morning we didn’t have a chance to explore another part of Barcelona. On the other hand, we had enough time to think about where we need to go when we come back, because once you visit this city and fall in love with it, you’ll want to keep coming back. Have you been to Barcelona or are you planning to go? Or do you have a different favourite when it comes to Spain?

RELATED POSTS: