Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

3 dny v Barceloně | Den třetí: umění, Gaudí a Sagrada Familia

I want to read this post in English

Druhý celý den jsme v Barceloně zasvětily Gaudímu a ačkoliv rozhodně by se dalo objevováním jeho díla strávit mnohem víc času, zvládly jsme navštívit alespoň ty nejzásadnější (a nejpopulárnější) památky. Takže jak na den v Barceloně podle Gaudího? Začněme hned od rána :).

9:00 PARK GÜELL

Na začátek několik praktických doporučení k parku - pokud se chcete podívat do placené části (a to rozhodně chcete, protože je to jeden z nejslavnějších pohledů na Barcelonu), kupte si lístky předem. Vstup stojí 7€ na osobu, ale počet návštěvníků, který může být na místě v jeden okamžik, je omezený, takže se lístky poměrně rychle vyprodávají a nemuseli byste se dostat do placené části vůbec. Výhodou je, že na vstupenkách je QR kód, který naskenují z mobilu, takže nemusíte nic tisknout (my jsme si vstup koupily den předem na hostelu a nemohly si je vytisknout, ale s naskenováním nebyl problém). Druhý tip je - přijďte buď tak brzy ráno, jak jen můžete. I když je počet návštěvníků omezený, ráno jich je o trochu méně, když jsme park opouštěly, byl mnohem rušnější, než ráno.
Třetí tip - užijte si to! Gaudí zasadil pohádkové domky do neuvěřitelného světa výklenků, průchodů, soch a barev, ze kterých přechází oči. Zhmotnil představy, o kterých by si obyčejný člověk nemyslel, že mohou být realitou.

Co je ale na parku nejzajímavější, je zjišťování, jakou praktickou funkci která stavba zastává. Třeba krásný prostor se sloupovím a mozaikami na stropě vytváří, hlavně ráno, krásnou hru se světlem, není tam ale jen kvůli dekoraci. Kromě toho, že podpírá hlavní „náměstíčko“ (to, na kterém se všichni, včetně nás, fotí), fungují sloupy jako trubky pro svod dešťové vody z horní plochy dolů do zásobáren, které měly poskytovat vodu domům, jejichž výstavba v parku ale bohužel nakonec nedopadla. I tak je ale to, co Gaudí vybudovat stihl, fascinujícím dědictvím, které rozhodně stojí za to obdivovat.
11:00 COFFEE BREAK

Cestou z parku (tam i zpět do centra jsme šly pěšky, od našeho hostelu je vzdálený cca 20 minut, do centra je to delší vycházka, ale pokud vám nevadí se procházet, je to podle mě nejlepší způsob, jak město poznat, navíc ten nejvyšší, poslední kopec k parku vyjedete po eskalátorech, haha) jsme se zastavily na kávu a křupavý croissant v jedné mini-kavárničce, na kterou jsme narazily po cestě do centra a můžeme ji jen doporučit!13:40 LUNCH

Protože jsme pořád ještě nebyly moc hladové po úterních hodech, zastavily jsme se v malé restauraci / baru, kde nás už předchozí den zaujal nápis na dveřích. Kávu jsme si nakonec nedaly, ale jídlo bylo výborné a ledový čaj snad nejlepší, jaký jsem kdy měla, takže jsme spokojené a najedené vyrazily opět ke stanici metra Jaume I, kde měla začínat walking tour po nejzajímavějších architektonických dílech Gaudího a dalších umělců.


 


14:30 GAUDÍ WALKING TOUR

Tentokrát nás provázel A.J., Američan, který kromě asi pěti dalších jazyků uměl i česky (umíte si asi představit náš šok, když jsme se o něčem bavily, přesvědčené, že nám samozřejmě nikdo nerozumí, načež se náš průvodce otočil s větou „Český holky, ahoooj!“), takže prohlídka byla o to zábavnější.

Procházku po městě jsme zahájili, pro většinu z nás dost překvapivě, na chodníku na ulici Passeig de Gràcia. Překvapení bylo stejně velké, když jsme zjistili, že dlaždice navrhoval Gaudí! Takže až se budete po téhle ulici procházet, myslete na to, že šlapete po umění. :)
Nebudu se pouštět do detailů o každé stavbě, u které jsme se zastavili, protože to bychom tu byli do večera, ale byla to jedno z nejzajímavějších vyprávění, kterého jsem se kdy zúčastnila. Takový ideální mix důležitých historických fakt, díky kterým nám začalo leccos dávat větší smysl, se zajímavostmi a vtipnými detaily, které nás celou prohlídku, trvající 2,5 hodiny (s přestávkou na kafe/občerstvení/toalety) udržely ve střehu. Jen jedna z mnoha zajímavostí - La Pedrera (na fotkách nahoře), byla navržena tak, že všechny zdi uvnitř jsou pohyblivé. Protože už od samého začátku měla sloužit jako apartmány pro ty nejbohatší, Gaudí postavil "pohyblivý dům" - každý nový obyvatel si tak může přizpůsobit svůj byt, jak se mu zlíbí.

Poslední zastávkou byla Sagrada Familia, kterou jsme opravdu pečlivě obešli ze všech stran a prohlíželi si její fasádu ze všech možných úhlů. Symbolika příběhu, který je na fasádě vyobrazen, je totiž bez přehánění geniální a katedrálu si můžete prohlížet celé hodiny, aniž by vás fascinovala méně než na začátku.

18:00 SAGRADA FAMILIA

Walking tour jsme zakončili pohledem na katedrálu zvenčí a v šest hodin čekala i zevnitř. Hodinku času mezi prohlídkou a prohlídkou jsme strávily kousek od Sagrady načerpáváním ještě posledních sil na intenzivní závěr dne a už jsme se nemohly dočkat, až konečně půjdeme dovnitř. Z fotek máme o interiéru Sagrady nějakou představu asi všichni, žádná reprodukce vás ale nepřipraví na impozantnost a genialitu celého prostoru, který se před vámi otevře po vstupu dovnitř. Každý kousek stavby je do detailu promyšlený, má jak praktickou, tak symbolickou funkci a jako celek vám vezme dech (doslova, já jsem stála v úžasu asi minutu na místě, než se mi podařilo tu krásu trochu vstřebat). 

Aby to dnes ale nebylo moc dlouhé, nechám si básnění o tom, jak je Sagrada Familia geniální stavba, na samostatný článek, najdete ho tady. :)

20:30 DINNER

Ani tentokrát se netěšte na námi otestovaný tip na večeři. Po celém dni chození po městě a vstřebávání informací jsme jako správné cestovatelky zamířily do KFC, kde jsme si, k naší absolutní spokojenosti, s výhledem na Sagradu, vychutnaly Twister a hranolky.

DAY 4

Čtvrtý den už byl bohužel náš poslední, a kvůli odletu v dopoledních hodinách jsme se už nikam podívat nestihly. Na druhou stranu jsme měly alespoň dost času přemýšlet, kam se v Barceloně podívat příště, protože tohle město vás jednou nadchne a už vás nikdy nepustí. A co vy a Barcelona? Byli jste / chystáte se /nebo máte jiné oblíbené španělské město? :)


PIN THIS FOR LATER

3 DAYS IN BARCELONA the ultimate guide to exploring the art
RELATED POSTS: