Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace

Itinerář pro 3 perfektní dny ve Viñalesu: kde bydlet, co vidět a dělat

 Viñales je kouzelné městečko na kubánském venkově, obklopené tabákovými farmami, kopečky, skálami a farmami, kde se věci stále dělají postaru. Inspirujte se naším itinerářem, zjistěte, kde se nám parádně bydlelo a užijte si tu tři dny pohody. 

Jak se dostat z Havany do Viñalesu

Cesta z Havany trvá přibližně 2 hodiny s taxi collectivo, které po zvážení všech dalších variant nabízelo nejlepší poměr cena - výkon. Abyste se sem dostali autobusem, je potřeba si nejprve z centra Havany vzít taxík na autobusové nádraží, tam se pokusit koupit jízdenky, jet zpět a celou cestu zopakovat v den odjezdu. Z toho pohledu bylo levnější i časově méně náročné zaskočit do hotelu a zamluvit si místo v taxíku, který tam měl následující den namířeno. Ceny jsou všude více méně stejné, nás cesta stála 20 CUC za osobu, proto stačí zajít do některého z větších hotelů a poptat se na možnosti, něco vám možná doporučí i vaši “domácí”, u kterých v Havaně bydlíte.


blog_vinales2_04


Kde se ubytovat a kde hledat ve Viñalesu internet

Po příjezdu jsme se ubytovali v další skvělé casa particular, kterou jsme měli zamluvenou přes Airbnb, a protože před námi bylo ještě celé volné odpoledne, vydali jsme se na obhlídku města i okolí. Našli jsme si sympatické restaurace, internetový park a prošli jsme i kousek trasy, na kterou vyjíždí mnoho návštěvníků Viňalesu na koních. 

Odpoledne jsme využili také k tomu, abychom si zamluvili výlet na Cayo Levisa v místním infocentru (najdete ho jednoduše - je hned naproti parku s internetem) a zjistili, jaké jsou možnosti půjčení kol.

blog_vinales2_02blog_vinales2_15

Kam ve Viñalesu na jídlo

Nejvíc restaurací najdete podél hlavní ulice, my jsme vyzkoušeli La Cuenca a El Campesino, které nás obě příjemně překvapily kvalitou jídla. El Campesino tedy není na hlavní ulici, je trochu mimo centrum, takže vám cestou i vytráví, a objednejte si i mangový džus, ten byl úplně nej.

Najdete tu také různé malé bary, u kterých jsme vybírali čistě podle momentálních sympatií. Cuba Libre i Mojito tu zvládne každý na jedničku. :)


IMG_0253IMG_0249

blog_vinales2_31


CO DĚLAT A VIDĚT VE VIŇALESU

Plán, se kterým jsme se vydali do Viñalesu byl jasný, poznávání krásné přírody všemi možnými způsoby - pěšky, na kole i na koni (můj nejoblíbenější způsob cestování kdykoliv a kdekoliv).

Užijte si výhled z Hotelu Los Jazmines

My jsme se k hotelu nakonec nevydali, ale pokud vám zbyde čas a budete se chtít na údolí podívat trochu z výšky, můžete vyrazit buď pěšky, na kole (je necelé 4 kilometry od městečka, ale do kopce), nebo autobusem k Los Jazmines, kde je terasa a kavárnička, odkud je na Viñales krásný výhled.

Vydejte se na kole k Mural de la Prehistoria

Fidel Castro svěřil skálu v údolí umělcům, protože usoudil, že Viñales potřebuje zajímavost, za kterou sem budou proudit turisté. Vzhledem k tomu, že podívat se na Mural jezdí snad všichni, kdo Kubu navštíví, se práce osmnácti lidí, kteří z obrovské plochy sedm let tvořili umělecké dílo, vyplatila. Na skálu je pěkný výhled z hlavní silnice, takže můžete ušetřit 3 CUC za vstupné blíž, a z Viñalesu sem pohodlně dojedete na kol. 

Neotáčejte se ale hned zpátky k městečku, pokračujte dál do údolí, kopečky jsou mírné a projížďka mezi klidnými usedlostmi vám znovu připomene, že jste v úplně jiném světě, kde čas plyne tak nějak pomaleji (pokud zrovna nemáte úpal, jako já, to si pak trochu v jiném světě připadáte pořád, ale to je jiný příběh o tom, jak ani dospělý člověk nepochopí nutnost opalovacího krému).

Kolo si půjčte na náměstíčku, nás stálo 1 CUC na hodinu, takže není nutné domlouvat se v ubytování, nebo s někým soukromě. Všechny, které jsme s takto půjčenými koly potkali, vyšly mnohem dráž. 


IMG_0148IMG_0150

IMG_0161_1

IMG_0173_1


Vyjeďte na koních do Valle de Viñales

Jízda na koních je ve Viñalesu naprosté must-do, pokud si chcete ze zelené krajiny užít co nejvíc, navštívit tabákovou farmu a dozvědět se něco o životě na kubánském venkově. Projížďky se plánují buď brzy ráno, nebo odpoledne, je jen na vás, co bude vašim plánům víc vyhovovat ( všechny taxíky i autobusy přijíždí ráno, je tedy možnost domluvit si vyjížďku na koních hned na stejný den odpoledne, pokud vás trochu tlačí čas).

O té naší, která byla naprosto skvělá, si můžete přečíst víc v tomto článku.


GOPR2624

GOPR2559


Navštivte tabákové plantáže

Návštěva tabákových plantáží je součástí vyjížďky - pokud jedete na koních s průvodcem, je v ceně, včetně ochutnávky. :) Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, včetně toho, že musí neuvěřitelných 90 % produkce odevzdat státu a pouze s 10 procenty si mohou nakládat dle vlastního uvážení. Můžete si koupit i doutníky přímo na plantáži, nabízí je podstatně levněji, než v obchodě, ale my jsme si jako nekuřáci a úplní amatéři, co se znalostí o doutnících týče, na nákup neoznačených doutníků (i když údajně té nejvyšší kvality) netroufli.


IMG_0131

IMG_0296


Naplánujte si jednodenní výlet na Cayo Levisa

Celý jeden den jsme strávili na krásném ostrově Cayo Levisa. Výlet jsme si koupili v infocentru a pokud taky zatoužíte po odpočinku na nekonečné pláži a oceánu, který je průzračně modrý, jako bazén, mrkněte do článku na víc fotek a myslete na to, že jakmile dorazíte do Vinalesu, je čas rezervovat si cestu na ostrůvek. 


cayo levisa_blog_25


Ve Viñalesu jsme si užili skvělé tři dny (a tři noci, čtvrtý den jsme odjížděli), ale pokud byste se rozhodli vynechat jednodenní výlet na ostrovy a raději využít čas poznáváním jiných míst, naplánujte si dvě noci. K ochutnání rumu, doutníků, kávy a projížďce po okolí stačí. 


PIN IT FOR LATER

Valle de Viňales 3 dny itinerarRELATED POSTS: